1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
3 years ago
7

A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and w

eights using percent to decide which is the better buy. ​
Mathematics
1 answer:
Elanso [62]3 years ago
3 0

Answer:

The regular size is more economical.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:

\frac{\$2.50}{3.2}=\$0.78

Therefore, the cost of one ounce is $0.78.

A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:

\frac{\$1}{1.2}=\$0.833

Therefore, the cost of one ounce is $0.833.

From the above calculation we can observe that regular tube toothpaste price is better buy.

Now find the percent as shown:

Firs find the difference

$0.83-$0.78 = $0.05

Therefore,

\frac{0.05}{0.78}\times 100\approx 6.41

Hence, regular tube is 6.41% less costly as compare to travel size.

You might be interested in
$745 is deposited into an account that earns 4% simple interest for 8 years.
lara [203]

Step-by-step explanation:

Snskqkqnw wkskskwnw wnwnnwnw wkwlwkw w wlsks q wksos w ww wkskskwnw w. Ws sjsjqnqbnwnw qnskskdixixkndnsw q wbqjwjwjwb w wsbwwbwhsuxuuxjxjdjdbwbwbdbdbddbndjsjdjdjsjwjwhwhwhwhwhwbwbs s. S sbsbsbdnsjjd

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help it’s a pic
Evgesh-ka [11]

Answer:

58°

Step-by-step explanation:

<MQR = <XQL (vertically opposite angles)

28 + 5b = 70 - 2b

28 - 70 = -2b - 5b

-42 = -7b

-42/-7 = b

6 = b

<MQR = 28 + 5b

= 28 + 5(6)

= 28 + 30

= 58°

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help I really need it 15 points
Ivenika [448]

Answer:

I'm pretty sure its 40

hope I helped

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hurry a lot of Points!
yulyashka [42]

Answer:

17/20

Step-by-step explanation:

not even that much points but ok lol

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select all equations that are equivalent to 5x + 6/2= 3-(4x +12)​
Savatey [412]

Answer:

- 4/3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the series.
    14·1 answer
  • AC=<br>Round your answer to the nearest hundredth.<br>B<br>25°<br>5<br>С<br>А<br>?​
    9·1 answer
  • Which of the following are characteristics of the graph of the reciprocal parent function?
    9·1 answer
  • Lucy’s parents built a swimming pool in the backyard. Use 3.14 for π.
    13·1 answer
  • Moment = Force x distance (M=F* d)
    7·1 answer
  • The total points scored in the games of an NBA playoff series: 195 177 215 200 189 232 201 199 192 201
    11·1 answer
  • Simplify and express the result in power notation as a positive exponent<br><br> (-2)^5/(-2)^4
    5·1 answer
  • Write the factored form of the polynomial.<br><br> P(x) = x4 – 7x3 + 13x2 + 3x – 18
    11·1 answer
  • Jenny bought 0.18lb of penny candy. Will bought 0.9lb of penny candy. Who bought more?
    8·1 answer
  • THIS IS AREA OF CIRCLES PLS ANSWER​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!