1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
2 years ago
7

A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and w

eights using percent to decide which is the better buy. ​
Mathematics
1 answer:
Elanso [62]2 years ago
3 0

Answer:

The regular size is more economical.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:

\frac{\$2.50}{3.2}=\$0.78

Therefore, the cost of one ounce is $0.78.

A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:

\frac{\$1}{1.2}=\$0.833

Therefore, the cost of one ounce is $0.833.

From the above calculation we can observe that regular tube toothpaste price is better buy.

Now find the percent as shown:

Firs find the difference

$0.83-$0.78 = $0.05

Therefore,

\frac{0.05}{0.78}\times 100\approx 6.41

Hence, regular tube is 6.41% less costly as compare to travel size.

You might be interested in
What is about 42% of 296?
LenKa [72]

It would be: 296*42 / 100 = 12432/100 = 124.32

so, your answer is 124.32

6 0
3 years ago
What are the coordinates for this point? <br><br><br> Point D
TEA [102]
(0,-4) is the coordinate for point D
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the average ratw of change of a function, f(x)=x^2 as x changes from 5 to 15
Sergeeva-Olga [200]
The answer for your problem is shown on the picture.

4 0
3 years ago
Suppose you were adding 527+405. What would the tens problem be
nydimaria [60]

it would be 3 because when you add it, it gets to be 932 and the tens place is 3.


8 0
2 years ago
Write 14/√2 + √50 in the form b√2 where b is an integer.
kifflom [539]

Answer:

12 \sqrt{2}

Step-by-step explanation:

Taking the terms one at a time,

\frac{14}{ \sqrt{2} }  \\   \frac{14 *  \sqrt{2} }{ \sqrt{2} *  \sqrt{2}  }  \\   \frac{14  \sqrt{2} }{2}  \\  7 \sqrt{2}

\sqrt{50} \\  \sqrt{25 * 2} \\  \sqrt{25}*  \sqrt{2}    \\ 5 *  \sqrt{2}   \\ 5 \sqrt{2}

Adding the terms, you have;

7 \sqrt{2} + 5 \sqrt{2} =(7 + 5) \sqrt{2} = 12 \sqrt{2}

Hope it helps!

I'm out!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the solutions of the equation x6 + 6x3 + 5 = 0? Use factoring to solve.
    10·1 answer
  • Josh divided a number by eight .His quotient was 73 with a remainder of six .what was the number he divided?
    11·1 answer
  • Which statement is true?
    13·2 answers
  • Two different customers go to Vallarta to get stuff to make tacos. Customer A buys 2 packages of tortillas for $2 each, 2 pounds
    8·2 answers
  • What is -2(3x+12y-5-17x-16y+4) simplified?
    15·2 answers
  • Bridget and Caroline win some money and share it in the ratio 5:3. Bridget gets £65. How
    15·1 answer
  • I neeed helppppp plssssssssssssssss
    14·2 answers
  • Best method to solve y=-3x+4 y = 3x-2
    5·1 answer
  • Please answer fast! (100 points)
    7·2 answers
  • Please help me with this please and thank you
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!