1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
3 years ago
15

Where is most of the mass in the universe found

Mathematics
1 answer:
xeze [42]3 years ago
8 0

Answer:

The milky way galaxy

Step-by-step explanation:

It contains approximately 200 billion stars, and weighing about 1.7 trillion times the mass of the sun

You might be interested in
Which trigonimetric function would you use to solve the problem?
worty [1.4K]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

tan = opposite/adjacent

3 0
2 years ago
It took 7 hours to mow four equal-size lawns. At that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours?
NISA [10]

Answer: 20 lawns could be mowed in 35 hours.

Step-by-step explanation: Lets write a ratio to represent this problem. The ratio 7:4 states that for every 7 hours you will mow 4 lawns.

Now we have to figure out how many lawns we will mow in 35 hours. Simply keep adding 7 to the left side of the ratio and 4 to the right side.

7:4

14:8

21:12

28:16

35:20

So in 35 hours, 20 lawns will be mowed.

7 0
3 years ago
Can someone answer this
DedPeter [7]
Could you take a clearer picture
7 0
2 years ago
At the product store you can buy four bags of bananas for 2084 how much would it cost if you were to buy 3 bags
Darya [45]

Answer:

1563

Step-by-step explanation:

x= 1 bag of bananas

so, 4x=2084

Divide 2084 by 4 to find how much 1 bag of bananas would cost. 2084/4= 521.

To find how much 3 bags of bananas would cost, multiply 521 (the price of one bag) by 3. 521x3= 1563

3 bags of bananas are $1563

3 0
3 years ago
E<br> B<br> 144<br> 00<br> 68<br> С<br> A<br> 6<br> 18<br> 68<br> 44°<br> F<br> D
natima [27]

Answer:

what are yo tring to sya

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 7b divided by 12=4.2 what is b
    12·1 answer
  • Yolanda is buying supplies for school.she buys n packages of pencils at 1.40 per package and m pads of paper at 1.20 each. What
    7·1 answer
  • What’s the answer to this question?
    6·1 answer
  • Please help me solve this
    15·1 answer
  • Whats the vertex y=4x^2+16x+7
    9·1 answer
  • A contestant on a game show is given $250 and is ask five questions the contestant loses $50 for every wrong answer determine th
    6·2 answers
  • Find the slope of the line containing the points (7,5) and (2, 4).
    13·2 answers
  • -6x -6y = 66 <br>2x + 4y = -32​
    5·1 answer
  • Find the perimeter of the triangle in units. Round to two decimal<br> places as necessary.
    8·1 answer
  • Patulong po,thankyou
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!