Answer:
M and P
Step-by-step explanation:
they do not cross each other
First start with $623 and subtract the $152 deposit. Then divide that answer by 24, which equals 19.625. The monthly payment would be 19.63 monthly for 24 months.
Answer:
{x,y,z} = {-18,4,2}
Step-by-step explanation:
Solve equation [2] for the variable x
x = -10y + 2z + 18
Plug this in for variable x in equation [1]
(-10y+2z+18) + 9y + z = 20
- y + 3z = 2
Plug this in for variable x in equation [3]
3•(-10y+2z+18) + 27y + 2z = 58
- 3y + 8z = 4
Solve equation [1] for the variable y
y = 3z - 2
Plug this in for variable y in equation [3]
- 3•(3z-2) + 8z = 4
- z = -2
Solve equation [3] for the variable z
z = 2
By now we know this much :
x = -10y+2z+18
y = 3z-2
z = 2
Use the z value to solve for y
y = 3(2)-2 = 4
Use the y and z values to solve for x
x = -10(4)+2(2)+18 = -18
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale