1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
2 years ago
7

$180 per ton to cents per pound (show steps)

Mathematics
1 answer:
NARA [144]2 years ago
5 0
Keeping in mind that there are 2000 lbs in 1 ton, and that there are 100 cents in $1.

\bf \cfrac{180\underline{\$}}{\underline{ton}}\cdot \cfrac{\underline{ton}}{2000lbs}\cdot \cfrac{100cents}{\underline{\$}}\implies \cfrac{180\cdot 100~cents}{2000~lbs}\implies 9\frac{cents}{lbs}
You might be interested in
Celeste has a garden that has a length of 15x and a width of 3x+ 5 feet. Write a polynomial that represents the perimeter of the
maw [93]
36x+10 feet
length:(15x) times two equals: 30x ,plus width:(3x+5) times two equals:(6x+10)=36+10 feet

sorry if it's confusing
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jeremiah sees a maple tree and a pine tree in the forest. He knows that the pine tree is
spin [16.1K]

Answer:

The height of the tree is  

18.67

feet

step explanation: i probably got it wronggggg

4 0
2 years ago
Which of the following statements is true? A. sin(j)>cos(L) B. sin(L)
olga2289 [7]

Answer:

a

Step by step explanation:

maybe

7 0
3 years ago
Amanda is going to make up some concrete by
lianna [129]

Answer:

Yes, Amanda has enough materials to make the concrete mix.

Step-by-step explanation:

Total units = 1+3+5

                 = 9

9 units = 630kg

1 unit = 630kg ÷ 9

        = 70kg (Less than 80kg of cement, more than enough)

3 units = 3 × 70kg

           = 210kg (Less than 215kg of sand, more than enough sand)

5 units = 5 × 70kg

           = 350kg (Less than 370kg of gravel, more than enough gravel)

4 0
2 years ago
Which equation represents the line with a slope of 3/5 and passing through the point (4, 7)
ExtremeBDS [4]

Answer:

y=3/5x+23/5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me with number 25
    8·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • How can you express 1/4 as a percent?
    14·1 answer
  • 2.) 3(10x + 9) - 9(3x - 5)<br><br><br> SHOW WORK PLEASE
    13·2 answers
  • (9+5)t pls help meee
    13·1 answer
  • Sam and Jane split the cost of one sandwich and two bottles of water. The sandwich cost $4.50 and EACH bottle of water cost $1.2
    6·2 answers
  • 199228384838393940404093499494+18283764656453=? Pls help
    12·2 answers
  • A store sells 12 cans of soup for $7.50 How much would it cost to purchase 6 cans of soup? $
    5·2 answers
  • A number decreased by 5 is less than 33.
    5·1 answer
  • The approximate volume in milliliters, y, for a volume of x fluid ounces is equal to 29.57 times the value of x. Which table rep
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!