Based on the cost of each pack and the number of muffins in them, the cheaper pack would be<u> Pack A. </u>
Pack A costs $12 and has 8 muffins in it whilst Pack B costs $8 and has 5 muffins in it.
The cost per muffin of each pack is:
Pack A: Pack B:
= Price / Number of muffins = 8 / 5
= 12 / 8 = $1.60 per muffin.
= $1.50 per muffin
In conclusion, Pack A costs less per muffin.
Find out more about unit cost at brainly.com/question/14286952.
Answer:
Look Below
Explanation:
First Answer, B: Metamorphic
Other answer, I don't know, Sorry
Explanation:
Brazil is a Portuguese speaking country while Bolivia and Paraguay are Spanish speaking countries.
Answer:
C. by making sure they get equal pay for equal work
Explanation:
The women's fund Semillas had one aim in mind when they began, which was to empower women in the grassroot level so that they would have better lives in rural Mexico.
They had the primary objective of promoting women's rights and gender equality.
Therefore, the women's fund Semillas aim to empower women was by making sure they get equal pay for equal work
The only thing I could really find was that it is in Downtown Austin Texas.