You just divide 3 by 8. when 3 is inside the "house" and 8 is outside, 8 doesn't go into 3 so move on and 8 goes into 30 3 times. and so forth. 30-24=6 bring down the 0. 8 goes into 60 7 times. the decimal is 0.375. the percent is 37.5%.
Answer:
y = 1/x+2 + 3
Step-by-step explanation:
x = -2
y = 3
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
The answer is c
Step-by-step explanation:
5x+3y=19
multiply x 2: 10x+6y=38
2x-4y=-8
multiply by -5: -10x+20y=40
now you can add the two equations:
10x+6y=38
-10x+20y=40
add equations 0x+26y=78
Y=3