1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
9

add simplify if possible I've already posted this once and I don't know what the answer was correct as somebody can do this I wi

ll mark this brainiest 12 1/7 + 3 6/11 equals add simplify if possible show your work will mark brainiest I can't get it please help

Mathematics
2 answers:
elena55 [62]3 years ago
6 0

Answer: 15 + 53/77


Step-by-step explanation:


Multiplying a fraction by 1 does not change the value.

Any number divided by itself is 1.

For instance, 11/11 = 7/7 = 1.


12 + 1/7 + 3 + 6/11 = 15 + 1/7 + 6/11

= 15 + (11×1)/(11×7) + (7×6)/(7×11)

= 15 + 11/77 + (6×7)/77

= 15 + (11 + 6×7)/77

= 15 + 53/77


It is faster to make sure to multiply by the "smallest" form of one that will work, but you don't have to. You only need to make sure that at the end there are no common factors in numerator and denominator, and that numerator is smaller than denominator.

marysya [2.9K]3 years ago
4 0

Answer:

15 and 53/77

Step-by-step explanation:

convert lcm to 77

add

You might be interested in
Convert 3/8 to a decimal and percent but pls explain how you guys get 375 pls ;-;
natali 33 [55]
You just divide 3 by 8. when 3 is inside the "house" and 8 is outside, 8 doesn't go into 3 so move on and 8 goes into 30 3 times. and so forth. 30-24=6 bring down the 0. 8 goes into 60 7 times. the decimal is 0.375. the percent is 37.5%.
7 0
3 years ago
Based on the family the graph below belongs to, which equation could represent the graph? image below.
natka813 [3]

Answer:

y = 1/x+2 + 3

Step-by-step explanation:

x = -2

y = 3

8 0
3 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the area of a circle with a radius of 10 cm use pie
Advocard [28]
100pi or 100x3.14159
3 0
3 years ago
This is a pic of my question.. ​
KonstantinChe [14]

Answer:

The answer is c

Step-by-step explanation:

5x+3y=19

multiply x 2: 10x+6y=38

2x-4y=-8

multiply by -5: -10x+20y=40

now you can add the two equations:

                    10x+6y=38

                    -10x+20y=40

add equations 0x+26y=78

                               Y=3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find (a) thr distance d(A,B) between the points A and B and (b) the midpoint of the segment AB
    14·1 answer
  • There were 13 boxes on the shelf. If each box had 32 cherry chocolates in it, how many cherry chocolates were there in all
    11·1 answer
  • Last year Andrew Bates sold 5 less than twice the number of motorcycles as this year. If Andrew sold 67 motorcycles last year, h
    12·2 answers
  • Please help me out here! Only B, not A.
    13·1 answer
  • GIVING BRAINIEST EXPLAIN ANSWER
    14·2 answers
  • Your hands are slow,
    6·1 answer
  • There are 120 apples, 1/16 have sprinkles. How many have sprinkles?
    13·1 answer
  • Is it a function of time? <br><br> Yes or No<br> Please explain
    10·1 answer
  • I need the answer from the question
    13·1 answer
  • You volunteer to help drive children at a charity event to the zoo, but you can fit only 6 of the 15 children present in your va
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!