1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
3 years ago
14

If 4 gallons of milk costs $16.76, how much would 7 gallons of milk cost?

Mathematics
2 answers:
Studentka2010 [4]3 years ago
7 0
You would have to divide $16.76 by 4 to find out how much 1 gallon costs and after that multiply the amount a gallon costs by 7 to get your answer
Yanka [14]3 years ago
5 0

Answer: $29.33

Step-by-step explanation: T solve this problem, we first need to find the unit price for 1 gallon of milk. Unit price means the cost per unit which in this case is the cost per gallon of milk.

Since we know that it costs $16.76 for 4 gallons of milk, to find the cost for 1 gallon, we need to divide 4 into $16.76 or 4 into 16.76.

Using our long division, we find that 1 gallon costs $4.19.

Now, that's not our final answer. Remember we want ti find the cost of 7 gallons so we simply multiply 4.19 by 7 to get 29.33.

So 7 gallons of milk will cost $29.33.

You might be interested in
The total amount of time university students in the United States spend sleeping grooming, eating and drinking, and traveling is
kolezko [41]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Need help with this math
xeze [42]
What do you need hepl on becasue i dont know
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The volume of a triangular prism with base dimensions of 4 cm height and 10 cm base and a prism height of 15 cm is??
jonny [76]
I think you can do this way:
Volume = B*h where B is the area of the base.
B= 4 * 10 = 40
V= 40 * 15
V= 600 cm^3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many tons are in 6,000 pounds ?
bagirrra123 [75]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find a polar equation for the curve given by the cartesian equation y = 2x 2 .
Aleks04 [339]

The first has no r , only 0 since it is a straight line.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the solution of the system of equations.<br>- 3x + 10y = 17<br>3x + 7y = 17​
    14·2 answers
  • I need help with this math problem
    8·1 answer
  • What are the co-ordinates meant to be for the graph ... I need answers fast but if you want to be an extra help go on my maths w
    5·1 answer
  • Emma and Nathan went to a party supply store to buy decorations for the spring dance. Emma bought 3
    10·1 answer
  • Please helpppp what is the solution to this: 8 &lt; 3x - 1 &lt; 17
    5·2 answers
  • Two hundred<br> copies can be<br> mode for $6.00.<br> How much will 150 copies cost?
    13·2 answers
  • A new car is purchased for 19000 dollars. The value of the car depreciates at 11.25% per year. What will the value of the car be
    11·1 answer
  • What is the solution to the following system of equations : y=7/12x+4 and y=7/12x-5
    10·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST IF CORRECT
    13·2 answers
  • A+0=0+a=0 is true except for all teal numbers except 0 true or false
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!