1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivahew [28]
3 years ago
12

jada goes to get her hair done the cost for a haircut and blowout is 65.42 she leaves a 25% tip for the stylist what is the tota

l
Mathematics
2 answers:
Art [367]3 years ago
4 0

Answer:

The total cost is $81.78

Step-by-step explanation:

First lets calculate the tip

tip = cost * percent of tip

tip = 65.42*.25

tip = 16.355

Which rounds to 16.36  since we are working with money and round to the nearest cent

total cost = cost of cut and blowout + tip

                = 65.42 +16.36

                     =81.78

mamaluj [8]3 years ago
4 0
$81.78
first you have to multiple 25%( or 0.25 ) to $65.42 and that will give you the tax #. Then you add $16.36 (tax #) to $65.42 then you get your total.

$65.42 x 0.25= $16.36
$16.36 + $65.42= $81.78
You might be interested in
Need help!! Don't understand
AlexFokin [52]
The equation would be y = -5/2x - 14. Since the slope and a coordinate pair was given, I used point slope form to figure out the equation.

Work:

y - 6 = -5/2 (x+8)
y - 6 = -5/2x - 20
  + 6               +6
______________
y = -5/2x - 14
3 0
3 years ago
ASAP PLEASE <br><br> question is in the picture
Natalka [10]

Answer:

5040

Step-by-step explanation:

-1 × -2 × -3 × -4 × -5 × -6 × -7 × -8 = 40320

40320 ÷ 8 = 5040

(not 100% sure this is right)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can somebody help pls it's due in 1 hour​
marta [7]
All are correct because negative numbers are always smaller than 0 and bigger negative numbers always are less then smaller negative numbers such as -9 is smaller than -5
4 0
3 years ago
What’s the answer please help
yaroslaw [1]

90 1 m/s2 189087536

vghfvkycfcccccccccccccccccccccccccccccc

4 0
3 years ago
Please help me!! If you can help me I’d appreciate it
Aleks04 [339]
You would have eaten 1/6 of the serving.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6×1/2 means_______ the product is________ or________
    13·2 answers
  • Which statement is true about the ranges for the box plots?
    5·2 answers
  • Write word form for number 7.351
    10·1 answer
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • Solve the inequality 4(a+6) &gt;= 5(a+3)
    11·1 answer
  • 1. If Kenya's total debt to her parents is five
    9·1 answer
  • How are exponents and logarithms related? give an example with you explanation
    15·1 answer
  • Jerilyn made 40 treats for her birthday and she gave 4 away to her family she brings the rest of the treats to her school what p
    9·1 answer
  • Simplify square root 9 = 9 1/2
    13·1 answer
  • Ravi made 6 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 6 necklaces w
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!