1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
7

Which is the better buy on cookies 98 grams for $5.67 or $127 grams for $7.03 will mark brainiest

Mathematics
2 answers:
Sergio039 [100]3 years ago
7 0
It is cheeper to buy 127g of cookies for 7.03$. If you divide the cookie price by the G(cookies) you can see what price is higher. 
ExtremeBDS [4]3 years ago
6 0
Remark
This is an important question for anyone that shops especially now when inflation is on the rise. The stores in general price things so that big is better, but it isn't always so.

General Formula
You want your units to be in dollars / gram

Cost in dollars / gram = dollars divided by grams.

A
5.67 / 98 = 0.05786

B
7.03 / 127 = 0.0553 dollars per gram. 

In this case bigger is better. You pay less for each gram you buy. That's how you know. Less is good.

You might be interested in
6 out of 24 employees at the water slides are temporary employees what percentage of the employees at the water slide are tempor
kykrilka [37]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

The question is:

6 is what percent of 24?

Set up the problem:

6            x

----   =   -----

24        100

600 / 24  =   25%

Check your answer:

25%   +   25%   +    25%    +  25%      =  100%

 6       +     6      +      6       +     6        =   24

3 0
3 years ago
Can I get some help Please?
MAXImum [283]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

So quadratic formulas help

4 0
2 years ago
Consider a sequence whose first five terms are: -3,0,3, 24, 81.
vfiekz [6]
D is the correct answer
6 0
3 years ago
Solve : 3 under root a/b​
Aleksandr [31]
Do you know the numbers a/b equals too
3 0
3 years ago
Find the quotient.
vladimir2022 [97]
The answer is C! 6/7 because the negatives cancel out!
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me I’m not that good with linear functions
    8·1 answer
  • What does the slope of the line represent?​
    14·1 answer
  • Sharita does special typing jobs for scientists. she charges 13 dollars for the first 3 pages and 3 dollars for each additional
    15·1 answer
  • What is the value of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20a_%7B1%7D%20" id="TexFormula1" title=" a_{1} " alt=" a_{1} " align="ab
    7·1 answer
  • Name the opposite rays:<br> C A T
    15·1 answer
  • How many students participated in the survey ?
    7·1 answer
  • 100 · (3/5)2 − 7 = ?
    15·1 answer
  • Why is it important to take personal responsibility for becoming<br> financially literate?
    15·1 answer
  • Solve x-5/7-2x=5-x/3+1<br>CAN ANYONE ANSWER​
    10·1 answer
  • ...
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!