1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
3 years ago
6

a student played a computer game 500 times and won 370 of these game. he then won the next "x" games and lost none. he has now w

on 75% of fhe games he has played. find the value of "x"
Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
3 0

So, this is a proportion problem. If we express 75% as a fraction (3/4ths), we have:

\frac{370+x}{500+x}=\frac{3}{4}

Since he won all of his games, we add the number won (x), to the number previously won and divide it by the total games played which is just the previous games played plus the number of current games played, so since he lost no games we still add x to the denominator as well. Solving this gives us:

4(370+x)=3(500+x) \implies\\ 1480+4x=1500+3x \implies \\ x=20

That x value is 20.

You might be interested in
In the inequality, 3x&gt;9, can x=3?<br> Yes or no
seraphim [82]

Step-by-step explanation:

no

because it will become

3(3)>9

9>9

it must be more than 9 unless the symbol is

\geqslant

4 0
3 years ago
Hannah Ortega is considering expanding her business. She plans to hire a salesperson to cover trade shows. Because of compensati
mariarad [96]

Answer:

a) Total Cost for EzRecords = $13000

Cost per unit of EzRecords = $162.50

Total Cost for ProOffice = $10000

cost per unit of ProOffice = $200.00

b) Total Cost for EzRecords = $25000

Cost per unit of EzRecords = $125.00

Total Cost for ProOffice = $17500

cost per unit of ProOffice = $175.00

Step-by-step explanation:

a) Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost

Fixed Cost = $7500

Variable Cost = cost of making a unit of output × number of units produced.

Variable Cost of EzRecords products = $100 × 80 = $8000

Variable Cost of proOffice products = $150 × 50 = $7500

Fixed Cost for EzRecords = (20/30) × 7500 = $5000

Fixed Cost for ProOffice = (10/30) × 7500 = $2500

Variable cost for EzRecords = $8000

Variable cost for ProOffice = $7500

Total cost for EzRecords = Fixed Cost + Variable Cost = $5000 + $8000 = $13000

Total Cost for ProOffice = $2500 + $7500 = $10000

Cost per unit for EzRecords = (total cost of production)/(total units produced) = 13000/(80) = $162.50

Cost per unit of ProOffice = 10000/50 = $200.00

b) Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost

Fixed Cost = $7500

Variable Cost = cost of making a unit of output × number of units produced.

Variable Cost of EzRecords products = $100 × 200 = $20000

Variable Cost of proOffice products = $150 × 100 = $15000

Fixed Cost for EzRecords = (20/30) × 7500 = $5000

Fixed Cost for ProOffice = (10/30) × 7500 = $2500

Variable cost for EzRecords = $20000

Variable cost for ProOffice = $15000

Total cost for EzRecords = Fixed Cost + Variable Cost = $5000 + $20000 = $25000

Total Cost for ProOffice = $2500 + $15000 = $17500

Cost per unit for EzRecords = (total cost of production)/(total units produced) = 25000/(200) = $125.00

Cost per unit of ProOffice = 17500/100 = $175.00

8 0
3 years ago
I have the answers but how do u get the answers for these
Marina86 [1]
Answer.com download the app or better yet look for a version like that on google 
4 0
3 years ago
Help btw this is 6 th grade math I’m just really dumb
Lady bird [3.3K]

Answer:

26 A =1690.48 in^2

27 B 10 2/15 hours

Step-by-step explanation:

26.  The area of the mat is given by

A = l*w

where l = 74.8 and w = 22.6

A = 74.8 * 22.6

A =1690.48 in^2

27.  The candle is 11 2/5 inches tall.  It burns  1 1/8 inches per hour

We need to divide

11 2/5 ÷ 1 1/8

Changing to improper fractions

11 2/5 = (5*11+2)/5 = 57/5

1 1/8 = (8*1+1)/8 = 9/8

57/5 ÷9/8

Copy dot flip

57/5 * 8/9

456/45

Change back to a mixed number

45 goes into 456  10 times with 6 left over

10 6/45

10 2/15 hours

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a possible equation of a parabola that intersects the x-axis at points (-1,0) and (3,0)? Question 2 options: y=x2+3x−3
olga2289 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Where a graph intersects the x-axis is where the solutions or zeros of the quadratic are found...where y = 0.

If the points of intersection are x = -1 and x = 3, then putting those into factors gives us (x + 1)(x - 3) = 0.  FOIL that out to get the quadratic.

x^2-3x+x-3 which simplifies to

x^2-2x-3=y

Looks like the third option there.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the lcd of 1/3 and 3/7<br><br>Help rn​
    14·1 answer
  • Solomon has read 1/3 of his book. He finishes the book by reading the same amount each night for 5 nights. A. What fraction of t
    10·1 answer
  • Solve each system by elimination.
    11·1 answer
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • The raised vegetable garden in Susan's yard is in the shape of a rectangular prism with a volume of 48 cubic feet and a height o
    5·1 answer
  • I need help pleaseeeeee
    7·1 answer
  • Help me on this question please!!!!
    6·1 answer
  • If you could help I would appreciate it I
    8·2 answers
  • Please answer the question that is in the image.
    8·2 answers
  • Since the school was opened the number of students has increased 60%. There are 240 students. Calculate the number of the studen
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!