Answer:
14
Step-by-step explanation:
6×15=90 90-76=14 you save 14 dollars
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
5.4x10^11 metres per second or 540,000,000,000 metres per second
The answer is 4+5+6=15.Hope that helps. :)
Answer:
the answer is D
Step-by-step explanation: