1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
6

Jennifer is a car saleswoman. She is paid a salary of $2000 per month plus $500 for each car that she sells. Her salary can be m

odeled by the equation f(x) = 500x + 2000 where x is the number of cars sold. Graph this equation and give its reasonable domain and range in this context.

Mathematics
1 answer:
puteri [66]3 years ago
6 0
Its graph number four i believe
You might be interested in
What is the value of x in the inequality ?
frozen [14]
You must get x by itself and eliminate the negative of the x. By doing that, you can get x<-1/6
6 0
3 years ago
It costs Mrs. Smith $4.00 to make a pie. She sells them for $12 each. What is the Markup rate (percent)?
nignag [31]
70% I think beacuse she is making more profit about 70% then she bought it for
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me :(
olchik [2.2K]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

2x + 1 = -3x + 6

add 3x

5x + 1 = 6

subtract 1

5x=5

Divide by 5

x=1

If this is correct, please mark brainliest!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
List the subsets of the set { dog,cat,rabbit}
ser-zykov [4K]

Answer: so dog goes to cat, dog goes to rabbit and cat goes to rabbit I think

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Pls help will mark brainliest to first answer
Serga [27]

Answer:

A. pi(6)^2* 8

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP! please answer both if you can!!
    11·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • Given the value of cos 50° ? 0.6428, enter the sine of a complementary angle. Use an expression relating trigonometric ratios of
    7·1 answer
  • (a) calculate the value of the correlation coefficient between sale price and size. (give the answer to three decimal places.) r
    7·1 answer
  • Determine whether the graph table or equation represents a linear or nonlinear function explain
    12·1 answer
  • A line connects points A and B ( -5,5 and -5,-3) as shown below. If a third point, C, is plotted six units to the right of point
    9·2 answers
  • Need help with this please
    13·1 answer
  • What relationship will he most likely see between ages and height
    13·2 answers
  • Find the missing Side of the triangle
    9·1 answer
  • Which one is right I need to know the answer
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!