1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trasher [3.6K]
3 years ago
7

Fillia, inc. worked on three jobs this period: job 14c, which cost $15,000; job 23a, which cost $28,000, and job 45b, which cost

$23,000. at the end of the period, only job 14 was still in process (unfinished). the cost of goods manufactured this period is
Business
1 answer:
mafiozo [28]3 years ago
7 0
The cost of goods manufactured during the period would be the $15000 + $28000 + $23000 is $66000. In other words, the costs are the total amount of costs added up for all three of the projects since goods were presumably produced by all three projects.
You might be interested in
How can you make yourself "visible" when telecommuting?
Lesechka [4]
-Effective Remote Performance

-Company culture and customs

-Visibility with boss and co-workers.

-Call your Boss everyday

-Talk with Co-Workers everyday
4 0
4 years ago
Presented below is information related to Lexington Real Estate Agency.
Ber [7]

Answer:

Oct 1

DR Cash............................................................................$20,000

CR Common Stock.........................................................................$20,000

Oct 2. No entry required

Oct 3

DR Office Furniture .....................................................$2,300

CR Accounts Payable................................................................$2,300

Oct 6

DR Accounts Receivable.............................................$3,600

CR Service Revenue - Realty services...................................$3,600

Oct 27

DR Accounts Payable ..................................................$850

CR Cash .......................................................................................$850

Oct 30

DR Salaries Expense ....................................................$2,500

CR Cash ..........................................................................................$2,500

3 0
3 years ago
Why did Krispy Kreme decide to manufacture all the donut mix and distribute it to the stores?
sveta [45]

Answer:

Option A

Explanation:

In simple words, Krispy Kreme Doughnuts, Inc. is an American doughnut company and coffeehouse chain owned by JAB Holding Company.  Krispy Kreme was founded by Vernon Rudolph, who bought a yeast-raised recipe from a New Orleans chef, rented a building in 1937 in what is now historic Old Salem in Winston-Salem, North Carolina, and began selling to local grocery stores.

They make all their dough of the product by themselves so that the neutrality regarding their consistency remains intact thought the country,

5 0
4 years ago
On January 1, 2021, Nantucket Ferry borrowed $14,000,000 cash from BankOne and issued a four-year, $14,000,000, 6% note. Interes
kari74 [83]

Answer:

If Interest is not Paid yet

Nantucket Ferry

Dr. Interest Expense $840,000

Cr. Interest payable  $840,000

BankOne

Dr. Interest receivable $840,000

Cr.  Interest Income     $840,000

If Interest is Paid

Nantucket Ferry

Dr. Interest Expense    $840,000

Cr. Cash                        $840,000

BankOne

Dr.  Cash                       $840,000

Cr.  Interest Income     $840,000

Explanation:

Amount of interest is the expense for Nantucket Ferry and Income for the BankOne on the bond.

As per given data

Amount borrowed  = $14,000,000

Coupon rate = 6%

Interest in paid on and received on the bnd is calculated by using the face value and coupon rate of the bond.

Coupon Payment = $14,000,000 x 6% = $840,000

$840,000 will be paid annually to the Bank one.

6 0
3 years ago
20. To add body to a hearty broth, you may use
Sophie [7]

Answer:

The correct answer would be A, Onions.

Explanation:

Meat, vegetables, herbs, etc are simmered with water on a low to medium flame to make a broth. Broths are usually thin and after some time, due to simmering, it starts to get body. The nutrients in the meat or vegetables or herbs start to mix in the water and give it a delicious taste. But the broth is still thin and needs to be thickened. So in order to make the broth thick, we need to add onions into the broth. Now when it will cook on a slow flame, the broth will get a hearty body and all the nutrients of the broth will make an appetizing dish.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Buckson Framing's cost formula for its supplies cost is $1,350 per month plus $18 per frame. For the month of June, the company
    8·1 answer
  • As discussed in the narrated power point presentation on groups and teams, _____________ is one of the most important advantages
    13·1 answer
  • A firm produces output using capital and labor. The​ firm's marginal product of labor ​(MP Subscript Upper L​) is 40 and its mar
    15·1 answer
  • Michele's job as an accounting assistant was recently modified to include reconciling bank accounts and making deposits, two tas
    5·1 answer
  • Which of the following is a characteristic of a perpetual inventory system?
    12·1 answer
  • Providing training for unemployed individuals is primarily intended to reduce
    11·1 answer
  • Kurt, a manager at LionShare LLC., is responsible for the strategic planning process in his organization. He is currently at the
    5·1 answer
  • Assuming that all entries have been posted, prepare correcting entries for each of the following errors.
    14·1 answer
  • Which of the following is something a smart pick list does not help pickers do?
    10·1 answer
  • Which type of marketing channel includes a retailer or other intermediaries in the delivery of goods and services to consumers?.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!