1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedbober [7]
4 years ago
7

The volume of a sphere is 36 pi ft³. What is the radius of the sphere?

Mathematics
1 answer:
Alinara [238K]4 years ago
3 0
V=4/3πr^3
36π=4/3πr^3
27=r^3
r=3
You might be interested in
MATH WILL GIVE BRAINLIEST!
Mice21 [21]

Answer:

-2x + 6 \leq 8x or 5x + 3 < 9

Step-by-step explanation:

-2x + 6 \leq 8x   -> x\geq 3/5

5x + 3 < 9       -> x < 6/5

3 0
3 years ago
Linear or nonlinear
marusya05 [52]

Answer:

I think its linear so I dont know 100% but I think it's a sorry if I'm wrong

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A garden is in the shape of a square with a perimeter of 36 36 feet. The garden is surrounded by two fences. One fence is around
Vlad [161]

Answer:

$110.88

Step-by-step explanation:

Let L be the length of the first fence surrounding the garden and P its perimeter.

For a square, P = 4L,

So, L = P/4

Since P = 36 feet,

L = P/4

= 36/4

= 9 feet

Let L' be the length of the second fence. Given that second fence is 3 feet away from the first fence, it follows that L' = L + 3

= 9 + 3

= 12 feet.

So, the perimeter of the second fence is P' = 4L'

= 4 × 12 feet

= 48 feet.

So, the total length of the two fences is P" = P + P'

= 36 feet + 48 feet

= 84 feet

Since the cost of the material to build the two fences is $1.32 per foot, the total cost of the fences is cost per foot × total length of fences = $1.32 × 84 = $110.88

3 0
3 years ago
11
yulyashka [42]
The answer is C because it like adding 11.40+00.40 and that would be 12:20
3 0
3 years ago
Jane bought 12 mangoes for $600 how many mangoes can she buy with $1000​
Ghella [55]

Answer:

20 mangos

Step-by-step explanation:

1. Divide $600 by 12. Your answer should be $50. This means that every mango costs $50.

2. You now need to solve the expression: 1000 ÷ 50 which equals 20. This means that with $1000 Jane can buy 20 mangos.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Hayden likes building radio-controlled sailboats with her father. One of the sails, shaped like a right triangle, has side lengt
    11·1 answer
  • Let $f(x)$ be a quadratic polynomial such that $f(-4) = -22,$ $f(-1)=2$, and $f(2)=-1.$ Let $g(x) = f(x)^{16}.$ Find the sum of
    10·1 answer
  • How to use the distributive Property fr 64 -+ 24
    6·1 answer
  • SOMEONE HELP ITS DUE TODAY PLEASE!!!
    5·1 answer
  • Slope-intercept form (-3,-4);=-5x+5
    8·1 answer
  • Mickey exercises 1/4 hour every day.<br> How many hours does he exercise in 8 days?
    8·2 answers
  • solve write a linear equation in slope-intercept form for the graph shown the y-intercept of the line is 2 the slope is
    5·1 answer
  • What are the real or imaginary solutions of each polynomial equation?
    8·1 answer
  • The sweater shack is offering a 15% discount on sweaters. If the regular price of a sweater is $30.00 what is the discount? What
    15·2 answers
  • 9/14 divided by 15/2 as a simplest form
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!