the answer i got was 50,000
if its not right i can try to figure it out again
Whole-wheat bread = $2.06/lb
We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.
So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.
(cost per pound) × (amount of bread)
($2.06) × (3.8)
Simplify.
$7.828
Round to the nearest tenths.
$7.83
So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83
~Hope I helped!~
Answer:
a member would have to take 14 lessons versus a non-member which would only have to take 7
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
A vertical line has the form x = constant. The graph shows the constant you want is 3.
142=120% of x
120% of x= 1.2x
142=1.2x
142/1.2 = 1.2x/1.2
x= 118.33
The unknown number should be 118.33, rounded to 118 or so.