1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
15

What is the radius of the circle

Mathematics
2 answers:
vesna_86 [32]3 years ago
4 0

Answer:

2 units

Step-by-step explanation:

The radius of the circle is 2 units because you can find the radius by multiplying the diameter by 2. The radius is half of the diameter.

4 divided by 2 is 2.

Hope this helped :)

Strike441 [17]3 years ago
3 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The radius is always half of the diameter. Half of 4 is 2.

You might be interested in
Please help with 14-17!!
rodikova [14]
14 is always 15 is sometimes 16 is sometimes
4 0
3 years ago
What is bigger 7/8 or 13/15?
erastovalidia [21]
The answer would be 13/15
8 0
3 years ago
Please give me the correct answer ​
Ronch [10]

Answer:

I believe it's the last one.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tiffany buys a basket of watermelons on sale for \$9$9 before tax. The sales tax is 9\%9%. What is the total price Tiffany pays
meriva

Answer:  $9.81

Step-by-step explanation:

Here, Tiffany buys a basket of watermelons on sale for $9 before tax.

Therefore, Initial cost of a basket of watermelons =  $9

And, he sales tax is 9%.

Therefore tax on a basket of watermelons,

9% of 9 = \frac{9\times 9}{100} = 0.81

But, The total cost of a basket of watermelons = initial cost + tax

= 9+0.81=9.81

Therefore, Tiffany pays $9.81  for the basket of watermelons.



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Silvio created a table of the possible outcomes of spinning a spinner divided into 4 equal sections labeled A, B, C, and D and r
fgiga [73]

Answer:

there is a 1/4 chance of getting a on the spinner and there is a 50% percent chance of getting less than 4 on the die.

Step-by-step explanation:

because there are 4 spaces and one answer is shown so yeah

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Subtract and simplify 20 2/7 - 26/35
    12·1 answer
  • Tony buys a CD that is priced at $13.59. He has a coupon for $1.85 off. He pays with a $20 bill. Which is the best whole number
    13·1 answer
  • Find the unit rate.<br> 15 orders in 3 days =<br> orders per day
    8·2 answers
  • 1+231 divided by 223,123
    13·1 answer
  • Find a compact form for generating functions of the sequence 1, 8,27,... , k^3
    8·1 answer
  • Given HJK TRS, find the values of x and y
    7·1 answer
  • Ang water ba ay tubeg?​
    8·1 answer
  • Giving Brainiest for the correct answers.
    6·1 answer
  • Help I'm justing learning about this and I don't know what to start or do​
    10·1 answer
  • Negative fractions on the number line
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!