1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aneli [31]
3 years ago
8

Find the unit rate. 15 orders in 3 days = orders per day

Mathematics
2 answers:
deff fn [24]3 years ago
6 0

If there's 15 orders every 3 days, to find the order for 1 ay simply divide the number of days to orders (15/3) and you will get 5.

15 / 3 = 5 orders per day (1 day)

I hope I helped you!

Please vote brainliest answer, thank you for letting me be of service!

Montano1993 [528]3 years ago
5 0

Answer:

5 orders per day

Step-by-step explanation:

15 orders divided by the 3 days is 5 each

You might be interested in
What is always the smallest positive factor of any positive integar?​
Ulleksa [173]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

The smallest positive factor is 1

But not 0 because 0 is not positive nor negative

4 0
2 years ago
~Draw a diagram of this statement.
TiliK225 [7]

(A) The print area is 4/10 × 100% = 40% of the total, so the ad area is ...

... 100% - 40% = 60% of the print area

(B) News : Ads = (40%) : (60%) = 2 : 3

6 0
3 years ago
Please help (math) brainliest
attashe74 [19]

Answer:

the answer is the first one

4 0
3 years ago
5. – 3(1 + 6r) = 14 - 7​
MAVERICK [17]

Answer:

r= -1.8

Step-by-step explanation:

Distribute

-3-18r=14-7

Combine like terms

-3-18r=7

add 3 to both sides

-18r=10

divide by -18

r=-1.8

3 0
3 years ago
A treasure hunter discovered a buried treasure chest filled with a total of 656 gems. 44 of the gems were diamonds, and the rest
UNO [17]

Answer:612

Step-by-step explanation:  take 656 and subtract 44 diamonds to get the remaining rubies 656-44= 612

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Two landscapers must mow a rectangular lawn that measures 100 feet by 200 feet. Each wants to mow no more than half of the lawn.
    14·1 answer
  • If 5 slices of pizza cost 5.50 how much do 2 slices cost 10 half a slice?
    14·2 answers
  • Ali Yahoo had $24 to spend on se ven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    9·2 answers
  • Three is less than the sum of a number 8 and 4
    9·1 answer
  • What is the factored form of 8x2 + 12x?
    7·2 answers
  • If 25 worker need 3 days to build a house how long will 10 worker need
    14·2 answers
  • Determine the x- and y-intercepts for the two lines below and then use them to graph each line.
    6·1 answer
  • The length of a rectangular garden is 8 feet longer than its width. If the garden's perimeter is 184 feet,
    13·1 answer
  • Expand the function f(x)=(x+5)^3
    13·1 answer
  • Choose the angle which is represented by the name.<br><br> RUN and NUG
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!