1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
2 years ago
6

Lisa had 1750 stamps. Mark had 450 fewer stamps than Lisa. Lisa gave some stamps to Mark. Now Mark has three times as many stamp

s as Lisa. How many stamps did Mark have at first? How many stamps does Lisa have now?
Mathematics
2 answers:
jolli1 [7]2 years ago
5 0
1300 stamps Mark has at first.
2310


serg [7]2 years ago
3 0
Mark originally had 1,300 stamps (1,750-450)
You might be interested in
9/v=3/30 v=__<br> solve the proportion.
Nadya [2.5K]
3/30=9/v
3×3=9
30×3= 90
v=90
8 0
2 years ago
Which measurement is most accurate to describe the amount of time it would take to drive to a city 100 miles away?
slava [35]
Probably 2 hours.
You can't drive 100 miles in 55 seconds, or 35 minutes, or 70 minutes (1.16 hrs.)

Hope this helps, good luck! :]
3 0
3 years ago
A rectangular field with perimeter of 80m is to have an area of at least 380m² . Describe the possible lengths and of the field.
Kryger [21]

let \: x \: be \: the \: length \\ let \: y \: be \: the \: width

perimeter = 2x + 2y \\ area = xy

2x + 2y = 80 \\ xy = 380 \\  \\ x + y = 40 \\ xy = 380 \\  \\ x = 40 - y \\ (40 - y)y = 380

40y - y {}^{2}  = 380 \\ y {}^{2}  - 40y + 380 = 0 \\  y {}^{2}  - 40y + 400 = 20 \\ (y - 20) {}^{2}  = 20 \\ y  - 20 =± \sqrt{20}  \\ y_{1}=20-√20≈15.52786\\ y_{2}=20+√20≈24.4721

6 0
2 years ago
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
2 years ago
Which expression is equivalent to log Subscript 3 Baseline StartFraction c Over 9 EndFraction?
statuscvo [17]

Answer:

the 4th one

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tatiana wants to give friendship bracelets for 32 classmates. She already has 5 bracelets, and she can buy more bracelets in pac
    9·1 answer
  • What are the next 3 terms of the following sequence?<br> 3, -1, -5, -9
    9·1 answer
  • ASAP <br> What is the sum of 16.87 + (–98.35)?<br> –115.22<br> –81.48<br> 81.48<br> 115.22
    11·2 answers
  • 1/3 + a + 5/4. what is A
    9·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through (2, 4) and has a slope of -1 in point-slope form.
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME SHOW ME HOW U GOT YOUR ANSWER PLZ AND THANK U
    8·2 answers
  • Louis age is three years more than twice the age of Sánchez . The sun of their ages is 39. How old are Sánchez and Louis ?
    5·1 answer
  • Is the discriminant of g positive, zero, or negative?
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is 54. The smaller number is 18 less than the larger number. What are the numbers?
    12·1 answer
  • You are trying to bulk and gain muscle. Your trainer says your daily calorie intake should increases based on hours you spend ex
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!