1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
3 years ago
12

Air-USA has a policy of booking as many as 24 persons on an airplane that can seat only 22. (Past studies have revealed that onl

y 86% of the booked passengers actually arrive for the flight.)Find the probability that if Air-USA books 24 persons, not enough seats will be available.prob =Is this probability low enough so that overbooking problems will be unusual? (Define unusual as having probability 5% or less)A. yes, it is low enoughB. no, it is not low enough
What about defining unusual as 10% or less?A. no, it is not low enoughB. yes, it is low enough
Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
7 0

Answer:

B. no, it is not low enough

A. no, it is not low enough

Step-by-step explanation:

Given that Air-USA has a policy of booking as many as 24 persons on an airplane that can seat only 22.

Prob for  a random person booked arrive for flight = 0.86

No of persons who books and arrive for flight, X is binomial, since there are two outcomes and each person is independent of the other

The probability that if Air-USA books 24 persons, not enough seats will be available

= P(X=23)+P(x=24)

= 0.1315

B. no, it is not low enough

-------------------------------

The prob we got is >10% also

A. no, it is not low enough

You might be interested in
A mother gives birth to a 9 pound baby. every 4 months, the baby gained 2 pounds. if x is the age of the baby in months, then y
chubhunter [2.5K]
For the equation of the line of the form y = mx + b, m is the slope of the line and b is the y-intercept which is the value of y when x is equal to zero. The slope is the rate of change of y per change in x. "y" would represent the dependent variable which is the weight of the baby while "x" represents the independent variable which is the number of months or the age of the baby in months. We calculate the slope as follows:

slope = (11 - 9) / ( 4 - 0) = 2/4 = 0.5
at x = 0, it is said that the weight of the baby is 9 lbs so the value of b would be 9.

The equation of the line would be y = 0.5x + 9
6 0
3 years ago
Mrs. Williams is deciding between two field trips for her class. The Science Center charges $135 plus $3 per student. The Dino D
Marianna [84]
Set it up like a regular equation. I used:
3x+135 \ \textless \  6x

As you can see, however, I inserted the "less than" symbol rather than the equal sign because values greater than a certain value can also equal "x". Solve it like a normal equation and you will arrive at:
<u>
</u>x \ \textgreater \  45

This means that, as long as x is greater than 45, "6x" will be greater than "3x+135". Thus, if you bring 46 students, the Science Center will cost less.
5 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
stealth61 [152]

Answer:

BD = 8.8

Step-by-step explanation:

You have a right triangle.

The hypotenuse is BD

The side opposite the 27o angle is 4

Sin(27) = opposite / hypotenuse.

Sin(27) = 0.45399

opposite = 4

hypotenuse = ?

0.45399 = 4/hypotenuse

BD =  4/0.45399

BD = 8.811

The answer is 8.8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help what's the value of 4^-5 ?
sasho [114]

Step-by-step explanation:

{4}^{ - 5}  =  \frac{1}{ {4}^{ 5} }  \\  \\  =  \frac{1}{1024}  = 1024 {}^{ - 1}

7 0
3 years ago
It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?<br> Your answer
Marrrta [24]
The unit rate means we need to find it per one soda can. So, 32/32 is one. We do the same to $3.99. $3.99/32 is about 13 cents.

Unit rate is: 13 cents per soda can
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A circle has a diameter of 8 m. What is the approximate area of the circle? 200.96 m2 12.56 m2 25.12 m2 50.24 m2
    8·2 answers
  • Tina is saving to buy a notebook computer. She has two options. The first option is to put200$ away initally and save 10$every m
    6·1 answer
  • Graph the quadratic variation if g(x) varies directly with x^2, and g(x) = 75 when x = 5.
    8·1 answer
  • Hannah and anthony are siblings who have ages that are consecutive odd integers. The sum of there ages is 92. Which equations co
    5·1 answer
  • Please help asap !!
    13·1 answer
  • What are the first four terms of the sequence an=n2+4
    10·1 answer
  • Answer asap please!! Sorry man my computer is mad dirty
    8·2 answers
  • In the inequality, represents the salary of an employee in a school
    10·1 answer
  • Need help!! algebra!!!
    5·1 answer
  • Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total of $16. One pen costs $0.40 more than one pencil. What would 1 pen and 1 pencil cos
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!