Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Given:</u>

<u>Substitute:</u>
into 

<u>Swap the sides:</u>
<u />
<u>Divide both sides of the equation by the coefficient of variable:</u>
<u />
<u>Cross out the common factor:</u>
<u />
<u>Find the equation of the function:</u>
<u />
<u>Substitute:</u>
<u />
<u>Calculate the product or quotient:</u>
<u />
Answer:
240
Step-by-step explanation:
12/100 X 2000
=240
the answer is 240
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Hello friend,here is the solution
<span>Let x be the total distance </span>
<span>Distance travelled by rail = 3/5 x </span>
Distance travelled by taxi = 1/4 x
<span>Distance travelled by bus = 1/8 x </span>
<span>The equation we obtain is </span>
========================
<span>x = 3/5 x + 1/4 x + 1/8 x +2 </span>
______________________________________
<span>hope this solution helps you......</span>