1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
3 years ago
12

In a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of candy and 3 pounds of mints cost $

5.35. What is the cost per pound of the mints?
A.mints are 65¢ per lb
B.mints are 75¢ per lb
C.mints are 85¢ per lb
Mathematics
2 answers:
lesya692 [45]3 years ago
7 0
3 * C + 2 * M = 10.8

1 * C + 3 * M = 5.35

C = 3.1 $

M = 0.75 $ p

so B
Tasya [4]3 years ago
3 0
3c + 2 m = 10.80
1c + 3m = 5.35

Rewrite the second equation as: c = 5.35 - 3m
Now plug this new equation into the first equation in place of the c.

3(5.35 - 3m) + 2m = 10.80
16.05 - 9m + 2m = 10.80
Combine like terms
16.05 - 7m = 10.80
Subtract 16.05 from both sides
-7m = 10.80-16.05
-7m = -5.25
Divide both sides by -7
m = 5.25
m - .75
Letter B 75 cents per pound
You might be interested in
Write an equation for..
butalik [34]

Answer:

cxa=t cause you are mulltipling to find the total cost

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Lewis had $100 to purchase school supplies for her class. She bought 40 glue sticks and 40 boxes of crayons. Each glue stic
ella [17]

Answer:

the answer is she had $4.40 left.

Step-by-step explanation:

1) 40x1.50=<u>60</u> 2) 40x0.89= <u>35.6</u> 3) 60+35.6= <u>95.6</u> 4) 100- 95.6= <u>$4.4</u> I hope this helps if not sorry. :)

4 0
3 years ago
What is the scale drawing?<br> What is the scale of the new drawing? Explain.
natulia [17]
6 = 18
—. ——
3. 9
This is for a
__
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the formula 27a + 1/3 * b = 4 for a.
Aneli [31]

Answer:

a = 4/27 - b/81

Step-by-step explanation:

27a + 1/3 * b = 4

Subtract the term with b from both sides.

27a = 4 - 1/3 *b

Divide both sides by 27.

a = 4/27 - 1/81 * b

a = 4/27 - b/81

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grasshopper covered a distance of 5 yards in 9 equal hops.How many yards did the grasshopper travel on each hop?
Luda [366]
5/9 = .55555555555 yards traveled per hop
15/9 = 1.6666667 feet per hop
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the measures of 2 angles are (5x+24) and (9x-7). what is the value of x if these angles are congruent?
    11·1 answer
  • Plz help me.<br><br> I don't know how to do this!!!
    13·1 answer
  • Simplify square root 50y^15 (inside the radical) assume y represents a positive real number
    7·1 answer
  • NEED QUICKLY!!!!<br> -Please solve the image below
    7·1 answer
  • What is the answer to this please?
    14·1 answer
  • Pls send answer and show work pls
    9·1 answer
  • (5k-3) (9+k) What is the value of K ?
    13·2 answers
  • A rectangular prism has a length of 3 1/2 in., a width of 5 in., and a height of 1 1/2 in.
    11·2 answers
  • Find a​ point-slope equation of the line having the given slope and containing the given point.
    10·1 answer
  • Bütünler iki açıdan büyük olanın ölçüsü küçük olanın ölçüsünün 4 katından 10°eksiktir. Buna göre büyük açı kaç derecedir?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!