1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
15

1/2(4•5)-2 to the power of 3

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]3 years ago
5 0
The answer is -40 because 1/2 of 4 is 2 and 1/2 of 5 is 2.5, 2•2.5=5. -2•-2•-2=-8. 5•-8=-40
You might be interested in
Only the circled ones
ozzi
2.

M must be (0,0) since it coincides with the origin
R must be (a+b, √(a²-b²)).
The x-coordinate is b from A translated to the right by a.
The y-coordinate is the same as A.

(I think the square root is there to confuse you).

3.

R(0,0)
C(a,b) (same x as T, same Y as E)

5.

Not sure how to prove that.

5 0
3 years ago
Help with the question above please????
sukhopar [10]
Don’t even know sry bout that
7 0
3 years ago
Use the properties of logarithms to expand the expression as a sum or difference, and/or constant multiple of logarithms. (Assum
Ira Lisetskai [31]

Answer:

this is my more than to black kids

5 0
3 years ago
Help please giving brainliest!!
jarptica [38.1K]
It’s 8 brainliest me plss
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
a picture has painted 75% of a wall the area so far is 108 square feet what is the total area of the wall that he needs to paint
Kipish [7]

Answer:

27 more

Step-by-step explanation:

k

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mia spent 30 minutes answering the math questions on the exam. This was 3/5 of the total amount of time allotted for this sectio
    14·2 answers
  • A) What FRACTION is equal to 50% of 1/3?<br>b) what FRACTION is equal to 75% of 1/2​
    10·1 answer
  • Joe's apple weighs 4\5 lb. Marta's apple weighs 0.5 lb. How much more does Joe's apple weigh than Marta's
    8·1 answer
  • Ftyfrtutdfgherggb Hi
    8·1 answer
  • How do I solve this problem?​
    12·1 answer
  • 9.5 multiplied by 30.7<br> (I hate school)
    13·1 answer
  • Hamburger is on sale for 20% off the normal $3.70 price. How much can you save per pound by buying the meat on sale? Explain you
    9·1 answer
  • I DONT KNOW! Please help to save my brain
    10·2 answers
  • Nathan is buying a cell phone for his business. The regular price of the cell phone is $899. If he
    6·1 answer
  • 4.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!