1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
11

Write an expression that is equivalent to 3(2t+6)-4t.

Mathematics
1 answer:
Ber [7]3 years ago
8 0
6t+12-4t
Use the distribution property.
You might be interested in
Please HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP
olga nikolaevna [1]

Answer:

with the X you now know you will have to multiply then you need to figure out what the other side of the = sign is with X and you should get your answer!

Step-by-step explanation:

That's all I know Sorry

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 14-ounce bottle of Nesquik chocolate milk cost $1.89. What is the cost per ounce?
CaHeK987 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.89/14= .135

estimating to the nearest cent would be .14

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mayumi has the boxes shown at the right. The total number of objects in two of the boxes is the same as the number of objects in
mylen [45]
X+x=y
or
2x=y
where x= first 2 boxes
           y= last box
4 0
3 years ago
Please help!
lions [1.4K]
Michelle's result shows f(2) = -13, selection C.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are wrapping boxes for a fund-raiser. You have 80 large boxes. You need 2 and three-fourths feet of ribbon for each large bo
Ratling [72]

Answer:

5 rolls of ribbon are needed

Step-by-step explanation:

To find how much ribbon you'll use, multiply 80 by 2 3/4. To multiply them, convert 2 3/4 into an improper fraction 11/4.

Multiply: 80 * 11/4 = 880/4 = 220

This means you need 220 total feet of ribbon. Since each roll has 50 feet, you'll need 5 rolls or 250 feet to wrap every box.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?
    5·2 answers
  • What part of the expression below should be calculated first?
    12·2 answers
  • How to solve ...Please and thank you ​<br>-5y^2=105
    12·1 answer
  • Share 747 in the ratio 2:7
    11·1 answer
  • ASAP simplify 2(3^5)/ 3 ^-2​
    14·1 answer
  • A-1/6<br> B-2/9<br> C-3/8<br> D-4/7
    12·1 answer
  • If one angle of a triangle is 100 degrees and the other two angles are equal what is the measure of each unknown angle?
    5·1 answer
  • Which is the graph of Y = log(-x)?
    14·1 answer
  • URGENT: Create a linear system whose ONLY SOLUTION is (3,13) . I just need the equations for f(x)=? , G(x)=? To get (3,13). ASAP
    7·1 answer
  • damita uses the pythagorean theorem to write the equation 2k² = j² to represent the triangle shown. Is she correct? Explain.​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!