Answer:
cost per pound = $4.20
Step-by-step explanation:
Cheese cost per pound = ?
first for the cost per pound
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds
cost per pound = $4.20
to check the above answer is correct
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $12.60 / 3 pounds
cost per pound = $4.20
Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.
1. 3/4
2. im not sure if it means after taking away 3/4, but if it is, its 10/4
x=10/4 and -30/4 i believe, im not too good with fractions, sorry if its wrong :((
Green 5/15
red 2/15
that should be your answer
Just multiply across which is
8*5 = 40
21*16 = 336
40/336 = 5/42
This is correct answer
I hope this answer helped you!!! Thank you!!!
To move the function to the left you have to increase x inside the function
think of it like g(x)=f(x+7)
the solution is
y=(x+7)^2