1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
2 years ago
14

A 3- pack of boxes of juice costs $1.12. A 12-pack of boxes costs $4.38. A case of 24 boxes costs$8.68.Which is the best buy?

Mathematics
1 answer:
just olya [345]2 years ago
8 0
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by  24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example,  you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
You might be interested in
Slant rhyme is created by —
Archy [21]
B.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6 0
2 years ago
Select the answer that contains one countable noun and one uncountable noun
elena-14-01-66 [18.8K]
Mamdiiajfhxtxusisudjdsusi
3 0
2 years ago
Gradient of a straight line that is perpendicular to y = 4x + 2
lana66690 [7]
If a line's slope is \frac{a}{b}, the slope of the perpendicular line is -\frac{b}{a}
in this case, the given line has a slope 4, which is 4/1, so the perpendicular line has a slope/gradient -\frac{1}{4}
5 0
3 years ago
You wrap a wire around a piece of iron. If you slowly increase the strength of an electric current flowing through the wire, you
bearhunter [10]
If you slowly increase the strength of an electric current flowing through the wire, you would expect the magnet to become stronger. The correct option among all the options that are given in the question is the first option or option "a". The magnetic field around the wire becomes stronger. I hope it helps you.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve each equation for the indicated variable. u = -3a - 3 , for a
MAXImum [283]

Answer:

a = \frac{u + 3}{-3}

Step-by-step explanation:

Isolate the variable, a. Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Do the opposite of PEMDAS.

PEMDAS is the order of operation and stands for:

Parenthesis

Exponents (& Roots)

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

First, add 3 to both sides of the equation:

u = -3a - 3

u (+3) = -3a - 3 (+3)

u + 3 = -3a

Next, divide -3 from both sides of the equation:

(u + 3)/-3 = (-3a)/-3

a = (u + 3)/-3

a = \frac{u + 3}{-3}  is your answer.

~

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A computer that originally cost $850 is on sale for 15%off. What is the sale price of the computer show your work
    12·2 answers
  • I need help asap:):):)
    15·1 answer
  • Four consecutive odd integers can be represented by n, n+2, n+4, and n+6. If the sum of the 4 consecutive odd integer is 46, wha
    15·1 answer
  • 83. A given circle has a
    10·1 answer
  • What is the area of the trapezoid? [A = 1/2(b1 + b2)h]
    7·2 answers
  • Can someone solve this for me???
    7·1 answer
  • Answer a and b. Help!!!!
    11·1 answer
  • A string is 5.8 meters long.
    10·1 answer
  • The high for yesterday was 90°F, today the high is 78°F. What is the percent decrease in the
    11·1 answer
  • Solve the following linear equation:<br> 3(2x + 12) = 2(2x - 10)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!