1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
3 years ago
15

Simplify 7(x + 2) + 12.7x + 147x + 217x + 26​

Mathematics
1 answer:
Maru [420]3 years ago
3 0

Answer:

<u>7x+28</u>

Step-by-step explanation:

7(x+2)+12. First, distribute

7x+14+12. Now combine like terms

<u>7x+28</u>

You might be interested in
A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
ikadub [295]
Answer: $4.70 per meter.
6 0
3 years ago
2/5 times 17<br> WHOEVER ANSWERS FIRST I GIVE BRAINY!
ikadub [295]

Answer:

6.8

Step-by-step explanation:

(2/5)*17

=6.8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many positive integer factors of 100! are multiples of 2 or 3?
elena-s [515]

Positive integer factors of 100:

1, 2, 4, 5, 10, 20, 25, 50, 100

Now find if they are a multiple of 2 or 3.

2, 4, 10, 20, 50, 100

That is 6 factors.

3 0
3 years ago
Suppose a lake has a surface area of about 748 acres and an average depth of about 18 feet. About how many cubic feet are in the
zloy xaker [14]

Answer: There are 13464 cubic feet in the lake.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Surface area of lake = 748 acres

Average depth of lake = 18 feet

So, Volume of lake would be

Surface area of lake × Average depth

=748\times 18\\\\=13464

Hence, there are 13464 cubic feet in the lake.

6 0
3 years ago
What is the standard form of two hundred ten million, sixty for thousand fifty
stiv31 [10]
The standard form would be 210,640,050.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Max was on vacation twice as long as Jared and half as long as Wesley. The boys were on vacation a total of 3 weeks. How many da
    11·1 answer
  • Express 79.2% as a decimal. <br> A. 7.92 <br> B. 79 <br> C. .0792 <br> D. .792
    6·2 answers
  • Al and barb each got to the store buy colored supplies.Al buys 11 colored pencils for $0.69 each and Barb buys 3 packs of folder
    7·1 answer
  • Triangle ABC has vertices at A(2, 2), B(4,7), and C(6,2). Classify the triangle according to the side lengths.
    10·1 answer
  • Three more than 4 times a number
    12·1 answer
  • What is the range of y=-3sine(x)-4​
    6·1 answer
  • Can you please help me with this
    15·2 answers
  • Dose anyone know how to do this ??
    10·1 answer
  • A^2-b^2=(a+b)(a-b) label perfect square trinomial or difference two square
    6·1 answer
  • What is the value of 2.3​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!