1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
9

For her literature course, Rachel has to choose one novel to study from a list of four, one poem from a list of six and one shor

t story from a list of five. How many different choices does Rachel have?
Mathematics
1 answer:
spayn [35]3 years ago
7 0
Sorry rn I just need points to ask a question sorry
You might be interested in
18x^2+24x=0 Please solve by factoring.
Harman [31]

Answer:

6x ( 3x +4)

X =0 and x = 4/3 or x = 1 1/3

Step-by-step explanation:

Take the common factors out,

Here x is common to both equation and also 6 is common to both equation

So,

6x ( 3x + 4) = 0

So it can be solved by

X = 0 and x = 4/3

4 0
3 years ago
What is the length of GH¯¯¯¯¯¯, to the nearest tenth of a meter? 7.3 m 13.7 m 14.1 m 19.4 m A scalene triangle G H J. The base s
nlexa [21]
By applying the law of sines.

\frac{GH}{sin \ J} =  \frac{GJ}{sin \ H}

Given:
<span>GJ = 10 , ∠J =45° , ∠H = 31°

∴ </span><span>\frac{GH}{sin \ 45} =  \frac{10}{sin \ 31}

∴ GH = 10 * sin 45° / sin 31° ≈ 13.7 m
</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alicia purchased h half gallons of ice cream for 3.50 each p packages of ice cream cones for 2.50 each she purchased 14 items an
eimsori [14]

Answer:

H + P = 14

3.50H + 2.50P = 43

Step-by-step explanation:

Given that

H denotes half gallons of ice cream

P denotes packages of ice cream cones

Now  

H + P = 14

And,  

3.50H + 2.50P = 43

So, the systems of equations would be

H + P = 14

3.50H + 2.50P = 43

4 0
3 years ago
How do you do solve 17x32 in area open model
irina [24]
554
17*32=554        554sq^2
Hope this helps :)
8 0
4 years ago
Unit rate for $128 for food for 16 dogs please its friday i need this
beks73 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit rate = 128 ÷ 16 = 8$

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Peter wants to purchase pizza pies and breadsticks for a party. The cashier tells him that pizza pies are $8 each and breadstick
    6·2 answers
  • Patrick compared the slope of the function g(x) = -2x - 8 to the slope of the linear function shown in the table below. Let m =
    7·1 answer
  • Factor the expression. x2 – 10xy + 24y2
    7·2 answers
  • What is the value of s in the equation 4(2s − 1) = 7s + 12? <br> 12<br> 16<br> 32<br> 34
    6·2 answers
  • Select the correct product.
    12·1 answer
  • Someone please help with this maths problem.
    12·2 answers
  • What is the volume of a figure with that is 6 inches wide , 3 inches tall and 4 inches long ?
    13·1 answer
  • Simplify this expression 9xy4x 3x3y​
    11·1 answer
  • Find the unit rate.<br> 6,460 liters in 323 minutes<br> liters per minute
    12·2 answers
  • Create write an expression that simplifies to 2a + 14 using the distributive property
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!