1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
3 years ago
12

Use Cramer's rule to solve 4x + 3y = 4, -3x - y = 7. Show your work.

Mathematics
1 answer:
nikklg [1K]3 years ago
3 0
The answer is shown in the picture because it ran afoul of Brainly's "bad word" detector.

You might be interested in
If I translate GTB 2 units right , what will the new coordinates be ?
tia_tia [17]

Answer:

the third one

4 0
3 years ago
Write an equation for this line​
Wewaii [24]
The answer is y=4/-3
Or y=4x-3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
FINISH THE LYRICS: I GET SO WEAK ON MY KNEES I CAN....
Anika [276]

Answer:

hardly speak

Step-by-step explanation:

znksjznzndbbd

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the y intercept
Lostsunrise [7]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

b= y intercept

6 0
2 years ago
The area of circular garden is 530.66 feet2. What is the circumference of the garden? (Use 3.14 for .)
adelina 88 [10]

Answer:

The answer to your question is Circumference = 81.64 ft

Step-by-step explanation:

Data

Area of a circle = 530.66 ft²

Circumference = ?

π = 3.14

Process

1.- Calculate the radius of the circle

Area = πr²

-Solve for r²

  r² = Area / π

-Substitution

  r² = 530.66 / 3.14

-Simplification

  r² = 169

-result

  r = 13 ft

2.- Calculate the Circumference      

Circumference = 2πr

-Substitution

Circumference = 2(3.14)(13)

-Result

Circumference = 81.64 ft

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I expand and evaluate (-1.1) to the 3rd power
    15·1 answer
  • Which statement is true about f(x)-2/3lx+4l-6?
    12·2 answers
  • A carnival charges a $5 admission fee plus $1 per ride.
    15·2 answers
  • Yo I’m timed so real quick what is the value of (-1/2) to the -4th power.
    15·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • IS THIS CORRECT?
    7·2 answers
  • I need this immediately
    14·1 answer
  • A die is tossed 24 times and lands on 1 three times. Suppose it is tossed 160 times. Find
    15·2 answers
  • What is the solution to this equation?<br> In(2x + 4) = ln(x + 3)
    10·1 answer
  • What is cos 0 when sin 0 = 2/5
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!