1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
9

Someone plz answer this for me

Mathematics
1 answer:
padilas [110]3 years ago
4 0
Cos theta = base /perp = sqrt(13)/7 =0.515
You might be interested in
You make candles by adding 2 fluid ounces of scented oil for every 22 fluid ounces of wax. Your friend makes candles by adding 3
Rina8888 [55]

Answer:

Your candles are more fragrant. ;)

Step-by-step explanation:

2/22 > 3/37

6 0
2 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (12,-8) and (-9,-11)
Sauron [17]
Answer: 1/7


Explanation:

1. Use the formula, y2-y1/x2-x1
Plug in the points, (12, -8) and (-9, -11) into the formula.
Point (12, -8): 12 is the X1 and -8 is the y1.
Point (-9, -11): -9 is the X2 and -11 is the y2
So, -11--8/-9-12

2. -11--8/-9-12= -3/-21= 1/7

I hope this helps!!
3 0
3 years ago
Find the product of (x − 5)^2.
Alex17521 [72]
(x - 5)^2 =
(x - 5)(x - 5) =
x^2 - 5x - 5x + 25 =
x^2 - 10x + 25 <===
8 0
3 years ago
A hiker is at an elevation of meters from sea level. Which statement would explain the hiker’s movement if they want to get back
ElenaW [278]

Answer:

It would be 92 up

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 40 runners in a race. How many ways can the runners finish​ first, second, and​ third?
k0ka [10]

Answer:

117600

Step-by-step explanation:

50 x 49 x 48 = 117,600 ways

You have 50 possible for 1st, 49 for 2nd, 48 for 3rd

or

Permutations 50P3 = 117,600

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The diagram shows a tetrahedron.
    15·1 answer
  • The attendance at a football game last year was 5,600. This year the attendance was 4,560. What was the percent of decrease in a
    11·1 answer
  • Solve x2 + 5x = −6. (6 points)
    13·2 answers
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Cook-n-Serve carries oven mitts that have a selling price of $13.80 a pair. Cook-n-Serve buys the mitts from a wholesaler and re
    8·1 answer
  • A normal curve with a mean of 500 and a standard deviation of 100 is shown. Shade the region under the curve within one standard
    6·1 answer
  • Emily predicted her car payment to be ​$350 each month. Her actual car payment is ​$325 each month. Enrique predicted his car pa
    10·1 answer
  • -5b greater than or less than 20
    7·2 answers
  • Please help and serious answers only!
    15·2 answers
  • Rewrite 7.25 as a mixed number in the lowest terms.<br> PLEASE HELP!!!!!!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!