1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
2 years ago
14

Graph the linear equation by finding its intercepts. 3x + 6y = 18

Mathematics
2 answers:
Rom4ik [11]2 years ago
8 0
X intercepts are (6,0)
y intercepts are (0,3)
Solnce55 [7]2 years ago
8 0

OMG! I just answered the wrong question... so sorry

You might be interested in
Problem solving 123456 to multiplication using all the numbers once
Degger [83]

Answer:

720.

Step-by-step explanation:

1*2*3*4 * 5*6

= 24 * 30

= 720.

Splitting it up in this way makes it easier.

5 0
3 years ago
−125%+20/28=<br> help plzz
wlad13 [49]
-125%+20/28
-125/100+20/28
ANSWER: -15/28
3 0
3 years ago
What is the reason for Statement 5 of the two-column proof?
zmey [24]

Given: ∠JNL and ∠MNK are vertical angles and  m∠MNK=90°

Prove: ∠JNL is a right angle.

   Statements                                                     Reasons

1.  ∠JNL and ∠MNK are vertical angles.             Given

2. \angle JNL \cong \angle MNK        Vertical angle theorem

3. m \angle JNL = m \angle MNK        Angle congruence postulate

4.  m \angle MNK = 90^\circ                Given

5. m \angle JNL = 90^\circ                 <u> Substitution Property of Equality</u>

Since, the measures of angle JNL and MNK are equal and the measure of angle MNK is 90 degrees. therefore, by substitution property of equality, both the angles JNL and MNK will have an equal measure.

Therefore,  m \angle JNL = 90^\circ

6. ∠JNL is a right angle.                                     Definition of right angle

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Garrett throws a dart at a circular dartboard. The dartboard has a radius of 18 inches, and the bull’s eye in the center of the
dolphi86 [110]

Answer:

D. 4.5%               Hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese​
slava [35]

Answer:

$0.09

Step-by-step explanation:

Unit price= total price/ total units

$3.24/ 36oz= $0.09

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help Geometry I need this answer please
    11·1 answer
  • identify the slope of each line a: b: c: d: pls
    13·1 answer
  • Define variable in mathematics
    11·2 answers
  • F(x) = 4x3 - 5x2 - 23x + 6; k= 3<br> Factor
    8·1 answer
  • After evaluating Olya’s monthly budget, which of the following would not be an option to help reduce her debt?
    11·2 answers
  • HI CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEM!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • The quadrilateral ABCD is a parallelogram.<br> The value of a is?
    14·1 answer
  • Colin drank 75% of a 12.8 ounce container of milk. how many ounces of milk did he drink?
    9·1 answer
  • Please help me again I have 2 tries again please and explain, please
    13·1 answer
  • An unknown number is increased by -3. the result is -8<br> find the unknown number
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!