1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
12

Solve these equations. Show solutions on a number line. |x+26| = -5 (2 answers)

Mathematics
1 answer:
Evgen [1.6K]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Rewrite 5 3/7 as an improper fraction.
bija089 [108]
The answer should be 38/7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6/5 ÷ ____ = 6<br><br> A. 1/5<br> B. 30 <br> C. 1/30<br> D. 5
murzikaleks [220]

Answer:

A. \displaystyle \frac{1}{5}

Step-by-step explanation:

\displaystyle \frac{6}{5} \div \frac{1}{5} = 6 \\ \\ OR \\ \\ \frac{6}{5} \div 6 = \frac{1}{5}

I am joyous to assist you anytime.

4 0
3 years ago
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
Work out the lengh of RS <br> gue your answer to 3 significant figures
atroni [7]

Answer:

RS ≈ 5.83 units

Step-by-step explanation:

Calculate RS using the distance formula

d = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²

with (x₁, y₁ ) = R(- 3, 1) and (x₂, y₂ ) = S(2, 4)

RS = \sqrt{(2+3)^2+(4-1)^2}

     = \sqrt{5^2+3^2}

     = \sqrt{25+9}

     = \sqrt{34} ≈ 5.83 ( to 3 significant figures )

8 0
3 years ago
Evaluate if a=2 and b=8 6+7b-3a
VladimirAG [237]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

6+7b-3a

Substitute:

6+7(8)-3(2)

Solve:

6+56-6

Simplify:

6+50

=56

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Every sunny day, the Always Philadelphia Bakery bakes 100 cakes and 60 muffins. In any other weather, it bakes 40 cakes and 120
    11·2 answers
  • Tia cut a 4 meter 8 centimeter wire into 10 equal pieces. Marta cut a 540 centimeter wire into 9 equal pieces. how much longer i
    9·2 answers
  • Given 4x+5y=2b and x+3y=b what is the value of 17y
    13·1 answer
  • A clothing business finds there is a linear relationship between the number of shirts, n , it can sell and the price, p , it can
    11·1 answer
  • Please help me with this problem. image attached.
    9·1 answer
  • 14 + 72 x 1/10 + 4 x 1/1000 =
    13·2 answers
  • The Office Store sells printer paper. Last week, the store sold 324 packs of white paper, which was 40% of
    8·1 answer
  • Find the equation that has a slope of 4 and passes through the point (1,-2)​
    11·1 answer
  • What do all these numbers have in common ?
    10·2 answers
  • Misha practices the guitar for 3 hours every day.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!