1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
3 years ago
7

If y=3x +2 find the value of y when x =-2 I don't get it what's the answer If homework due tomorrow

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
4 0
3\cdot(-2)+2=-6+2=-4
You might be interested in
Hi What is the area of the object above?
WINSTONCH [101]
Dieikenfjdj dodkfkdkd dkdkfkdndd disk djdkd
7 0
2 years ago
Graph this please −9x+4y≤8
Tamiku [17]
You can also use desmos to find any graphing type of equations

5 0
3 years ago
Alyssa took a math test with 20 questions and she answered 16 questions correctly. In order get an A, she needs to answer at lea
ElenaW [278]
A. Alyssa did not get an A on the math test but rather a B- due to only getting 16 out of the 20 problems right. This can be found out by dividing the amount correct over the total amount of problems.

B. In order for Alyssa to get an A or 90% on her math test she would have had to get two more questions right to have a score of 18 out of 20.

C. In order to figure this question out you have to think that with every incorrect answer that Jessie answered she got three correct along with the one incorrect. By going with that information it can be figured that Jessie's score is 15 correct answers and 5 incorrect information if you go by the ratio 3:1 then go up tell the sides equal up to a total of 20 after being added. So Jessie's score again was 15 out of 20.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will vote
tia_tia [17]
The answer is 1 to 3
6 0
2 years ago
What is order of operation?Explain.
Sonja [21]

Answer:

the order in which you solve an equation

Step-by-step explanation:

parentheses

exponents

multiply

divide

add

subtract

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The measure of an angle is 40°. What is the measure of its supplementary angle?
    15·2 answers
  • A truck is rented at $40 per day plus a charge per mile of use. The truck traveled 15 miles in one day, and the total charge was
    12·2 answers
  • Choose the best graph that represents the linear equation:<br> 6x = y + 8
    13·1 answer
  • How many triangles can be constructed with sides measuring 14 cm, 8 cm, and 5 cm?
    6·2 answers
  • Which expression is equivalent to -3x(x-4)-2x(x+3)?
    11·2 answers
  • 2) A 0.4 kg ball moves in horizontal circle of radius 3 mat speed of 100m/s. What
    11·1 answer
  • A helicopter flies 238 miles in 3 hours 10 minutes. Calculate the average speed.
    7·1 answer
  • What operation do we use to "scale up" an
    6·1 answer
  • Find the perimeter. Simplify your answer.<br> 85-8<br> 9s-2<br> 9s-2<br> 99-10
    9·1 answer
  • A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!