1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
7

Over the winter is snowed 36 days out of 40 days. What is the snow days to days?A) 7:10

Mathematics
1 answer:
Tamiku [17]3 years ago
6 0
The answer is B) 9:10. You need to simplify 36:40 and the simplified answer would be B)9:10 Hope this helps! Good Luck with your homework!
You might be interested in
Write an equivalent expression for the following
Llana [10]

Answer:

6x, 2x + 4, 5y + 11

Step-by-step explanation:

x + x + x + 2x + x = 6x

(x + 2) + (x + 2) = 2x + 4

y + y + y + y + 10 + y + 1 = 5y + 11

6 0
3 years ago
Find the value of X and give a reason for the relation ship between the angles.
Ostrovityanka [42]

Answer:

x = 55

Step-by-step explanation:

(x - 14) + 99 + 220 = 360

x - 14 + 99 + 220 = 360

x - 14 + 319 = 360

x + 305 = 360

x = 360 - 305

x = 55

-TheUnknownScientist

8 0
2 years ago
Pls answer fast, i need to go to friends but parents wont let me.
Tanya [424]

Answer:

line C

Step-by-step explanation:

The equation would be

y= 1/2x

So that means the slope is 1/2

Starting at (0,0) we would go up 1 and over 2

That would be point (1,2)

That is the purple line, line C

4 0
3 years ago
An online music store offers 5 downloads for $6.25.Another online music store offers 12 downloads for $17.40.Which store offers
Anon25 [30]
Well, what you have to do is find the unit rate for each one of those prices and how you do that is by dividing each price by the downloads

so $6.25 divided by 5= $1.25

and then $17.40 divided by 12= $1.45


so that means the one with $6.25/5 downloads has a better deal! 
3 0
3 years ago
Help me with this math equation.<br><br>​
Stells [14]
8/2•m or to simplify 4m
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Y’all I am struggling. Help me out please I’ll give 15 points! #7
    6·1 answer
  • How to solve 5(x+2)(x-2)
    10·1 answer
  • Please help I suck at math ​
    6·2 answers
  • How to do a stem and leaf plot?
    15·1 answer
  • Three aluminum cans can be recycled to make a new can. How many new cans can eventually be made from 243 aluminum cans? (Remembe
    8·1 answer
  • Following solutions to this equation?
    8·1 answer
  • Find c. Round to the nearest tenth
    7·1 answer
  • Two of the angles in a triangle measure 53 degrees and 20 degrees. What must be the measure of the third angle
    10·1 answer
  • 2.
    9·1 answer
  • HELP ASP! PLEASE!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!