1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
3 years ago
15

Cana buys candy for her birthday party at a supermarket where there is no sales tax. She buys lollipops that cost $0.49 each and

gummies that are sold by the pound. In total, Cana paid $9.73 for 16 lollipops and 4.2 pounds of gummies. What is the cost per pound of the gummies?
A: $4.50
B: $2.20
C: $0.90
D: $0.45
Mathematics
1 answer:
Pachacha [2.7K]3 years ago
3 0

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the slope of the line through [-1,2] and [2,-3]
Gennadij [26K]

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

to figure that out you have to do y^2 - y^1/ x^2 - x^1

2-(-1)/ -3 - 2

= 3/-5

=-3/5

8 0
2 years ago
2a +7= 15 answer please
Paul [167]

Answer:

a = 4

Step-by-step explanation:

2a + 7 = 15

     - 7  - 7

2a = 8

/2   /2

a = 4

Hope this helps!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
One barge from inland waterways, inc. can carry a load of 2655 lb. records of past trips show that the weights of the cans that
hammer [34]
The mean is 102 and the standard deviation is 2.

The sample mean is equal to the population mean; the sample standard deviation is equal to

σ/√n = 10/(√25) = 2
6 0
3 years ago
Mr. Quick bought a new computer system. The regular price was $1580, but he got 40% off. What is the discount
denpristay [2]

Answer: The discounted price is $948. The value of the discount itself is $632.

Step-by-step explanation:

<h3>To calculate discounts, you multiply the percentage of the discount as a decimal with the price of the product.

In this particular case:

0.40 [percentage of discount] x $1580 [original cost] = $632 (the amount of the discount) </h3><h3>$1580 - $632 = $698 [new price after discount is applied]</h3>
4 0
2 years ago
Two consecutive positive integers have a product of 110. What are the integers
White raven [17]
That are 10 and 11
10 * 11 = 110  
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I graph an inequality in one variable?
    12·1 answer
  • List five numbers that have 3,5 and 7 as prime factors
    6·2 answers
  • Ms. Tan earns $350 per week plus an 8% commission on her shoe sales. She sold $560 last week. What was her total poay for the we
    10·1 answer
  • 40 points and brainly math problem easy!
    7·1 answer
  • Which number below best represents a credit of $17.16?
    15·2 answers
  • The ribbon on a roll is 3 1/2m long. Joe wants to cut pieces of ribbon that are each 1/6 m long. he needs 50 pieces. how many ro
    5·1 answer
  • Each package of muffins has 4 muffins. Sharon bought 12 muffins for $9.60. How much does one package of muffins cost?
    14·1 answer
  • You own an ice cream shop. your total cost for 12 double cones is $24 and you sell them for $2.50 each. how many cones do you ha
    7·2 answers
  • james ran 25/100 of a mile yesterday and his friend Natasha ran 4/10 of a mile. who ran farther and how do u know​
    14·2 answers
  • − 2 3 y − 3 5 x 2 9 − 4 5 x 1 3 y Let x = 5 and y = 3. − 2 3 (3) − 3 5 (5) 2 9 − 4 5 (5) 1 3 (3) = −2 − 3 2 9 − 4 1 = −77 9 Use
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!