1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
3 years ago
13

I don’t understand what to solve.

Mathematics
1 answer:
White raven [17]3 years ago
3 0
Well since it gives you 2 gas stations it wants you to compare prices

Als gas station will be A
At-one will be B

since station A has $3.259/ gallon I assume
and B has $3.199/ gallon

just subtract them

so 3.259 -3.199 = 0.06

gas is less at station B noticeably costs less so thats your first answer

for the next one if you bought gallon of gas at the cheaper station you'd be saving $0.06/gallon since we got the difference from subtracting them.
You might be interested in
Select the correct answer
Basile [38]

Answer:

option b is the answer

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Captionless Image ..............................................................................................................
Likurg_2 [28]

Answer:

um what?

Step-by-step explanation:

I don't understand this

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The product of a nonzero rational number and an irrational number
mrs_skeptik [129]

Since irrational numbers are forever going, multiplying any nonzero rational number with an irrational number will make the product irrational as well

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help #22 please sos
iragen [17]
1/5( 5/2 x 4/7 -11/7) + 3/28

Multiply the terms (5/2 x 4/7) in bracket then subtract it from 11/14. Result will be 10/7.

Then multiply 1/5 with 10/7. The result will be 2/7.

2/7 + 3/28 = 11/28

T
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone please help me with the perimeter and area of this problem
Tcecarenko [31]

Answer: Perimeter = 40

               Area = 204

Step-by-step explanation:

Perimeter is the sum of all the sides:

    11 + 12 + 17 = 40

The area of a triangle is 1/2 base x height

   1/2( 17 x 24)

   1/2( 408) = 204

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Round Nine Point Four Two To one decimal Place
    15·2 answers
  • Tara's science project was graded based on creativity, accuracy, and effort. If she received a 9.4 for each of the three citeria
    9·1 answer
  • 48,000 = 16 x what x 1,000
    12·1 answer
  • Betty baked 3 cakes in 4 hours 12. Minutes how long did it take her to bake 1
    9·1 answer
  • The product of 79 and -0.22 is a positive number. True Or False
    5·2 answers
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Eleven inches of snow fell in seven hours. Write the number of inches per hour.
    10·1 answer
  • A line passes through the point (8,4) and is parallel to 9x+3y=12 what is the equation of the line
    12·1 answer
  • Michael owns a bike shop. He and his employees can fix 6 bikes every hour. If his bike shop is open between the hours of 9am and
    7·2 answers
  • In the right triangle shown m angle y=30° and xy=6 how long is yz?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!