1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
2 years ago
5

How much money will be in a bank account after 4 years if $8 is deposited at an interest rate of 5%? a. $12.00 b. $10.41 c.$16.0

0 d.$9.72
Mathematics
2 answers:
Ganezh [65]2 years ago
7 0

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:


vichka [17]2 years ago
4 0
C: 16.00 because when I multipled it was 16
You might be interested in
Help me plz ASAP<br> A.2<br> B.1/2<br> C.2/3<br> D.3/2
BARSIC [14]

A

Step-by-step explanation:

First and foremost, we can rule out B and C because they are less than one and would make the hexagon smaller instead of bigger. Now, when we measure the units, we see that it goes up by 2 squares on the graph. So, by process of elimination and measurement, we get the answer of A.

3 0
2 years ago
What is the reference angle in radians for 1380°?
ad-work [718]
Hello there.

What is the reference angle in radians for 1380°?

Answer: 60
8 0
2 years ago
Jim provides photos for two online sites: site A and site B. Site A pays $0.85 for every photo Jim provides. The amount in dolla
yarga [219]
We can use the same equation to figure out with only substituting the amount he was paid per photo.

Site A    y = $0.85x      =  $0.85(5)  =  $4.25
Site B    y = $0.40x      =  $0.40(5)  =  $2.00

We can see that Jim was paid $2.25 more at site A than Site B.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
- Isabella makes $14.35 an hour at her company. Skyler, who works at the same company,
olga55 [171]

Answer:

It would be 8 years ago.

Step-by-step explanation:

-First, subtract $14.35 from $16.35, which gives you 2.

-Next, remember that $0.25 is a quarter, so how many quarters make $2?

-0.25x4 gives you a dollar, so 0.25x8 gives you 2 dollars.

Hope it helps!

7 0
2 years ago
Which expression can be used to find the product of 27 x 86? (25 points)
svlad2 [7]

a). (20 x 80) + (20 x 6) + (7 x 80) + (7 x 6)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How is 8% sales tax like an 8% increase? explain.
    10·1 answer
  • Solve the following problem.
    10·1 answer
  • I need help! I already asked this but both the answers came out as wrong. Help please?
    8·1 answer
  • Find the length of the side.
    7·1 answer
  • Can you guys please help me
    6·1 answer
  • A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    13·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS?
    14·1 answer
  • What adds to give -14 but multiplies to give 48?
    9·2 answers
  • If you write the function as a sequence, what would be the
    6·1 answer
  • Plz help with this question.If can't do it don't answer.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!