Acute angle: measure between 0 degrees and 90 degrees
Right angle: measure is 90 degreas
Obtuse angle: measure between 90 degrees and 180 degrees
Straight angle: measure is 180 degrees
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
The answer is B because u always start of like that
Hola! No se si buscaste antes por aquí pero ya hay una respuesta anterior a esta pregunta y es la opción D
Answer:
231
Step-by-step explanation:
=
42÷2= 21
9×21= 189
189 students total
42 6th graders