1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
3 years ago
9

Divide - 2x3 – 4x2 + 3x + 2 by x – 3.

Mathematics
2 answers:
Ratling [72]3 years ago
7 0
<h3>Answer:  2x^{2} +2x+9, remainder  is 29</h3>

Step-by-step explanation:

sashaice [31]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write an equivalent unit rate to eating 3 pieces of popcorn in of a minute.
Leviafan [203]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

all I did was multiply

i don’t know  hope this is correct if not let me know so I can fix my mistake

5 0
2 years ago
The length of a rectangle is 12 cm more than its width. Find the
just olya [345]

Dimensions of the rectangle (width and length) are 19 cm and 31 cm respectively.

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Given that the perimeter = 100 cm, let width be x cm and then length = 12 + x.

Perimeter of a rectangle = 2(length + width)

100 = 2(x + 12 + x)

100 = 4x + 24

4x = 100 - 24 = 76

∴ x = 76/4 = 19 cm

∴ Length = 19 + 12 = 31 cm

5 0
3 years ago
A snail moved 375 centimeters in 5 hours. How fast was the snail moving? Solve for speed.
ivann1987 [24]

Answer: 75 cm per hour

Step-by-step explanation:

375 divided by 5=75

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following best describes the graph of the polynomial function
Anestetic [448]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

the given graph touches the Y-axis in the point (5;0), it means the only zero.

To the additional: the graph is y=(x-5)².

3 0
3 years ago
How much money did tommys class collect
Anastaziya [24]
B. 7.50 is the answer
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 2 • -1^3 - 3 • -1^2 +7
    9·1 answer
  • If someone could answer this correctly I will Venmo you $15
    8·1 answer
  • Your get a haircut that cost $23.if you tip the barber 10%,what is the final bill?
    6·2 answers
  • Joanna has 45 postcards in her postcard collection, which is 180% of the number of postcards Kyle has. How many postcards does k
    14·1 answer
  • Help please &amp; thank you :)
    5·1 answer
  • 8+8b+2b = 2b+16 solve
    9·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • PLS HELP I WILL GIVE BRAINLEST
    8·2 answers
  • 1. (04.06A) What is the slope of the line shown in the graph? (4 points) −1 −2 - 1/2 2
    15·1 answer
  • Name the property illustrated.<br><br> (10 + 1) + 9 = 10 + (1 + 9)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!