Answer:
$2.20 per gallon.
Step-by-step explanation:
That is 33/15 = $2.20 per gallon.
The example of real life situations is: The cost of 30 green apples is €60
Rox wants to buy only 5 apples, how much will they cost her?
Cost of 30 green apples is €60.
Cost of 1 green apple = €60/30 = €2
(Using the concept of division of rational numbers)
Now, cost for 5 green apples =5 * €2 = €10
Answer: 3 and -5
Step-by-step explanation:
45, 33, 22, 12,
differences =
45-33 = 12
33-22=11
22-12=10
pattern = decreases by one so
12- 9 = 3
3- 8 = -5
Answer:
I think it is 1 student per 15 min
Step-by-step explanation:
Answer:6.6666 I think
Step-by-step explanation:
6x+6x-1-1=82 12x-2=82
82-2=80
80/12=6.6666