1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
3 years ago
5

Solve the following word problem. A man travels from Town X to Town Y at an average rate of 50 mph and returns at an average rat

e of 40 mph. He takes a 1/2 hour longer than he would take if he made the round trip at an average of 45 mph. What is the distance from Town X to Town Y?
Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]3 years ago
7 0
Distance = rate*time

Let distance from X to Y be 'd' 

From the equation we can solve for 'time'

time = distance/rate

The total time it takes to go 50 mph ,then 40 mph is:

\frac{d}{50} + \frac{d}{40}

The total time it takes to go 45 mph round trip is:

\frac{2d}{45}

We know that the round-trip at 45 mph takes half-hour shorter, so by adding '1/2' to its time it will be equal to the time to go 50 then 40.

\frac{2d}{45} + \frac{1}{2} = \frac{d}{50} + \frac{d}{40} \\  \\ \frac{4d+45}{90} = \frac{9d}{200} \\  \\ 800d+9000 = 810d \\  \\ 10d = 9000 \\  \\ d = 900

Answer: The distance from X to Y is 900 miles.

You might be interested in
Solve the system of linear equations y= 2x -3Y= x + 6
Alja [10]

Answer:

x=9, y=15. (9, 15).

Step-by-step explanation:

y=2x-3

y=x+6

----------

2x-3=x+6

2x-x-3=6

x-3=6

x=6+3

x=9

y=9+6=15

7 0
2 years ago
Which of the following BEST describes how to use the addition property of equality to isolate the variable y
Alexandra [31]

Answer:  C) add 12 to both sides

Reason:

We add 12 to the left side to undo the -12, which will get y by itself.

We must do the same thing to both sides to keep things balanced.

5 0
2 years ago
How do I check 102÷17=6 without multiplying
insens350 [35]
You could add 6 togetber 17 times? Sorry for the stupid answer I couldn't think of anything else I searched it up and I couldn't find anything at all
3 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
4 years ago
Directions: Decide which measurement is larger, by converting to the same measurement.
atroni [7]

Answer:

9 yards.

Step-by-step explanation:

3 feet=1 yard.

9x3=27.

27>25.

So in conclusion, 9 yards is the bigger measurement.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A section of concrete pipe 3.0 m long has an inside diameter of 1.2 m and an outside diameter of 1.8 m. What is the volume of co
    12·1 answer
  • How do I find the total perimeter?
    15·1 answer
  • Simplify 9(8+4) and explain how
    13·2 answers
  • 6 (2+g) =24 help me please
    6·2 answers
  • A town's population decreased 1.29 over a 5 year period. If the town's population is now
    9·1 answer
  • Please I need help!!! The Hiking Club plans to go camping in a State park where the probability of rain on
    5·2 answers
  • F is inversely proportional to d 2 . When F = 3 , d = 4 Work out F when d = 2
    13·1 answer
  • The goal of a benefit concert is to collect 50,000 cans of food. Food is collected at each entrance to the concert.
    10·2 answers
  • Ya'll can you tell me what property 32 + 4 and 4 + 32 is?
    12·2 answers
  • Find EF and FD.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!