Answer:
x=9, y=15. (9, 15).
Step-by-step explanation:
y=2x-3
y=x+6
----------
2x-3=x+6
2x-x-3=6
x-3=6
x=6+3
x=9
y=9+6=15
Answer: C) add 12 to both sides
Reason:
We add 12 to the left side to undo the -12, which will get y by itself.
We must do the same thing to both sides to keep things balanced.
You could add 6 togetber 17 times? Sorry for the stupid answer I couldn't think of anything else I searched it up and I couldn't find anything at all
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
Answer:
9 yards.
Step-by-step explanation:
3 feet=1 yard.
9x3=27.
27>25.
So in conclusion, 9 yards is the bigger measurement.