1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
3 years ago
12

A certain shampoo is available in two sizes. A 13.5 ounces bottle cost $2.98. A 29.2 ounce bottle cost $6.12. Find the Unit pric

e for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answer to the nearest cent
Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
6 0

Answer:

9.2 ounce bottle cost $6.12 is better buy with unit price of $0.22

Step-by-step explanation:

Unit price of any product is given by

unit price = weight of product/ price of product

Given sizes

A

13.5 ounces bottle cost $2.98

cost of 1 ounce of shampoo for this size = cost price/weight of shampoo

 cost of 1 ounce of shampoo for this size =2.98/13.5 = $0.22

Unit price for this size is $.022

B

9.2 ounce bottle cost $6.12

cost of 1 ounce of shampoo for this size = cost price/weight of shampoo

 cost of 1 ounce of shampoo for this size =6.12/9.2 = 0.66

Unit price for this size is $0.66

As $0.22 is less than $0.66 thus,

9.2 ounce bottle cost $6.12 is better buy.

You might be interested in
if i have 19 friends they each want 3 slices of cake i have 38 slices how do i divide and get a simple remainder.
Salsk061 [2.6K]
38 divided by 19 than multiply by 3
3 0
3 years ago
How many times can 8 go into 9
AnnZ [28]

Answer:

Once

Step-by-step explanation:

8 can only go into 9 once, if you were to do it a second time, there would be a remainder of 7.

8 0
3 years ago
All of the following are equivalent, except<br> 3x<br> 2x^2<br> x(2 + 1)<br> 2x + x
Svet_ta [14]

Answer:

2x^2 is not equivalent

Step-by-step explanation:

3x = 3x

2x^2 = 2x^2

X(2+1) = 3x

2x + x = 3x

the odd one out is 2x^2

8 0
3 years ago
Hey whats 2+2? i need to know ASAP! IM IN PRESCHOOL-
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

lol Its 4

Step-by-step explanation:

Dont worry you got this

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the mean of 68,75,72,90,80
andriy [413]

Answer: 77

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The price of a t-shirt was $25.45. Lizzy gave the clerk $50. How much change did Lizzy get?
    13·2 answers
  • Why do some absolute value equations have no solution?
    7·2 answers
  • Farmer Fred has 200 sheep he sells 40 of them what percentage of his sheep has he got left
    15·2 answers
  • variable x is the number of students trained on new projects, and y is the number of calls to the other institute. You suspect t
    15·1 answer
  • solve the formula 9/5c + 32=f for c and use the resulting formula to find the tempeture in degrees celsius when the fahrenheit t
    10·2 answers
  • Using the distributive property how can I rewrite the expression 4*24
    8·1 answer
  • 1)Sheyna drive to the lake and back. It took two hours less time to get there than it did to get back. The average speed on the
    10·1 answer
  • Write an inequality to represent the graph. <br><br>y ≤ 4x − 2<br> y 4x − 2
    15·1 answer
  • The length of the floor is 32 m longed than it’s witdth and there is greater than 200 square meters. You will cover the floor co
    6·1 answer
  • Classifying Quadrilateral
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!