1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
5

Find each rate and unit rate $7.96 for 5 pounds

Mathematics
2 answers:
Irina-Kira [14]3 years ago
6 0
$7.96=5lb
7.96/5=1 lb
$1.592 per pound
vekshin13 years ago
5 0
The unit rate is the amount of money divided by the total amount of whatever.

$7.96/5=1.592

so the cost per pound would be (rounded) $1.59
You might be interested in
What is the scale factor of this dilation?<br> 2/3<br> 1 1/2<br> 3<br> 5
Andre45 [30]

\textbf{Answer:}

\textrm{The scale factor of this dilation is }\frac{2}{3}

\textbf{Step-by-step explanation:}

\textrm{Divide the lengths of triangle A to triangle A prime}

\frac{10}{15} =\frac{2}{3}

\frac{6}{9} = \frac{2}{3}

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The table below shows a student's quiz scores on four quizzes.
Lisa [10]

13

Step-by-step explanation:

A mean is an average

Formula for Average/Mean:

Total of all categories

(in this case the total scores of the quizzes)

______________________

The number of category

(the number of quizzes so it's 5)

(13 + 19 + 18 + 14 + 1) ÷ 5 = 13

6 0
3 years ago
Please Help me I've Been Working On This All Day
Arte-miy333 [17]

Answer:

alright so your first line is correct but now you want to graph another line with to do that plot the points (0,3),(-1,-1,) and (-2,-4) and put a line through those points.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
I need to know the answer to 5n-2=3n+40
andrew11 [14]

Hey there!

  • 5n -2 = 3n +40
  • Firstly, let's subtract by the number 3n  on both of your sides
  • 5n -2-3n = 3n + 40 - 3n
  • We get: = 2n - 2 = 40
  • Nextly, let's add by the number 2 on each of your sides
  • 2n - 2+2 = 40 +2
  • 40 +2 =42
  • We get: 2n =42
  • Thirdly, divide   by 2 on each of your side
  • \frac{2n}{2} = \frac{42}2}
  • Cancel: \frac{2n}{2}
  • Keep: \frac{42}{2} because it gives you your overall answer
  • \boxed{Answer: n = 21}

Good luck on  your assignment and enjoy your day!

~\bold{LoveYourselfFirst:)}

4 0
3 years ago
Select the correct solution set.
Nata [24]
2nd option I’m pretty sure but it’s been awhile since I took this math
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which function is used to model hourly pay?
    6·2 answers
  • we bought a dozen of apples. we used half of them to make apple juice. my dad ate two more.how many left?
    6·1 answer
  • The bottom right says what u need to do (7)
    6·2 answers
  • a triangle has two sides of lenghts 7 and 12 what value could the length of the third side be check all that apply
    7·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 46 inches.The width of the rectangle is 7 inches.What is the length of the rectangle,in inches
    15·1 answer
  • You deposit $2,000 at the end of each year into an account earning 2% interest compound annually. How much will you have in the
    12·1 answer
  • Name ____________________________ Class________ Date ____________________________ Directions: Each diagram is formed by two para
    5·1 answer
  • My last question the picture wasnt there soo her eyou go
    14·1 answer
  • Perform the following operation
    13·1 answer
  • Nadia buys boxes of crackers that each has the same cost c. She represents the cost of 6 boxes of cheese crackers, 5 boxes of po
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!