1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
5

Find each rate and unit rate $7.96 for 5 pounds

Mathematics
2 answers:
Irina-Kira [14]3 years ago
6 0
$7.96=5lb
7.96/5=1 lb
$1.592 per pound
vekshin13 years ago
5 0
The unit rate is the amount of money divided by the total amount of whatever.

$7.96/5=1.592

so the cost per pound would be (rounded) $1.59
You might be interested in
Please show your work too thank you!
Rasek [7]
I can’t see just zoom in a little
3 0
3 years ago
How much do 15 DVDs cost at the store with the lowest unit price?
stepan [7]

Answer:

Total cost= $141.75

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Bernie's Bargains 6 DVDs for $56.70

Greg's Giveaways 10 DVDs for $99.70

Stan's Steals 8 DVDs for $79.68

<u>First, we need to determine the unitary price of each and choose the lowest one:</u>

Bernie= 56.7/6= $9.45

Greg= 99.7/10= $9.7

Stan= 79.68/8= $9.96

The lowest price is $9.45.

<u>Now, the total cost of 15 DVDs:</u>

Total cost= 9.45*15

Total cost= $141.75

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
GIVING BRAINLIEST!!!!!!<br><br><br> 32+4X(16 x 1/2)-2<br><br> show your work
belka [17]
The answer should be 62
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B50%20-%201%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{50 - 1} " alt=" \sqrt
nikklg [1K]
Inside the root is 50-1

50-1 = 49

You would remain with root 49 but, if you calculate the square root the answer would be 7 because...

7•7 = 49


^ So, the answer is 7



4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume abs total surface area?? PLEASE HELP ME THIS IS A QUIZ
NikAS [45]

Answer:

Im pretty sure I saw this question.. 228

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need Helpppp quick!!!!
    9·1 answer
  • Gave needs 60 liters of 40% acid solution he currently has 20% solution and 50% solution how many liters of each does he need to
    6·1 answer
  • Judges at an art competition must select first-, second-, and third-place winners from an exhibition of 12 paintings. In how man
    6·2 answers
  • Find the value of the power.<br>(3/4) to the power of 4​
    5·2 answers
  • The graph below shows Ariana's pay as a painter. How much does Ariana charge per painting?
    11·1 answer
  • A giant fish tank at the zoo contains z Halibut. The tank contains 4
    6·1 answer
  • What is the length of the line?
    9·2 answers
  • This pattern follows the rule multiply by 2. What other feature do you observe? 4, 8, 16, 32, 64, 128
    12·1 answer
  • Identify h (x) = [x] + 4
    10·1 answer
  • The relative frequency of Event A in an experiment is 20%. If the experiment is performed 40 times, how many times should you ex
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!