Answer:
<h3>180</h3>
Step-by-step explanation:
<h3>45 × -6 = 45 × [10+(-6)]</h3><h3>45 × (10-6)</h3><h3>45 × 4</h3><h3>180</h3>
Answer:8-oz jar
First, we have to find out what is the unit rate of the 2-oz jar. $1.50÷2 is $.75.
Second, we have to find the unit rate of the 4-oz jar. $2.92÷4=$73.
Third, we have to find the unit rate of the 8-oz jar. $5.68=$.71.
Fourth, we have to find the unit rate of the 16-oz jar. The division for this one may be tricky. From dividing $11.62 by 16, is stopped at the 3rd number I got from dividing. I got $.726. This is not a value of cents and the value can't go in the thousandths place. So, I rounded .726. I got $.73. So $11.62÷16=$.73.
Lastly, you have to compare the amounts.
The lowest amount or better buy, is $.71 or 8-oz jar.
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Answer:
¾ miles
Step-by-step explanation:
⅓ : ¼ mile
1 : X
X = ¾