1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
3 years ago
13

12 is 80% of what number?

Mathematics
2 answers:
anzhelika [568]3 years ago
8 0
15


Mark me brainliest! Hope it helps!!! :)
Nata [24]3 years ago
5 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

x • 4/5 = 12

Multiply both sides by 5/4 to cancel out the 4/5

12 • 5/4 = 60/4

60/4 = 15

x = 15

Plug in 15 for x to make sure it works.

15 • 4/5 = 60/5

60/5 = 12✓

You might be interested in
I had help but still don't understand plz help
erica [24]
Two  parallel lines are intersect by the same line, and the angles shown lie on the same orientation about the intersection so the angles are equal to each other...which means:

9x+21=10x+10  subtract 21 from both sides

9x=10x-11  subtract 10x from both sides

-x=-11 divide both sides by -1

x=11
7 0
3 years ago
For your birthday, you want to take a group of friends to an indoor trampoline
butalik [34]

Answer:

For Skyhigh : 40 friends

For Jump it up : 90 friends

Step-by-step explanation:

Given that :

Maximum spending = $250

SKY HIGH FEES :

Party set up fee = $50 ; Amount paid per person = $2

JUMP IT UP FEES :

Party set up fee = $70 ; Amount paid per person = $2

THEREFORE, the inequality statement to obtain the number of friends for eack trampoline center goes thus:

Party setup fee + Number of persons * fee per person ≤ maximum spending

SKY HIGH:

50 + 5x ≤ 250

5x ≤ 250 - 50

5x ≤ 200

x ≤ 200/5

x ≤ 40

Hence,

Skyhigh can accommodate 90 friends Given the conditions

JUMP IT UP:

70 + 2x ≤ 250

2x ≤ 250 - 70

2x ≤ 180

x ≤ 180/2

x ≤ 90

Jump it up can accommodate up to 90 friends Given the conditions.

4 0
3 years ago
3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
marissa [1.9K]
2, 70$ : 3 = 0, 9o $The total cost for each pen 
_____________
3 0
3 years ago
Hikers spent the following amounts of time (in minutes) to complete a nature hike:48, 46, 52, 57, 58, 52, 61, 56.
Solnce55 [7]
For A for the mean just add them all up which would be which is 430 and divide by the number of numbers there is so 430 divided by 8 = 53.75 and the median order them from least to greatest and find the one in the middle which is 52 and 56 when there's two just add them and then divide it by 2 which is 54

Hope this helped :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the figure. Use 3.14 for pi
Natasha2012 [34]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • I need a break down please<br><br> Write 0.6 in two other ways<br> _ %
    10·2 answers
  • Which products result in a sum or difference of cubes? Check all that apply. (x – 4)(x2 + 4x – 16) (x – 1)(x2 – x + 1) (x – 1)(x
    6·2 answers
  • 8 One fifth of a number plus three times the number is equal to twice the
    5·1 answer
  • A theater had 4,650 seats. If the theater sells all the tickets for each of its 5 shows, about how many tickets will the theater
    14·1 answer
  • What is the greatest common factor if 9 and 15
    8·1 answer
  • Identify the slope of the following line y = - 2x + 7<br> Pleasee
    8·2 answers
  • Which of the following is the correct graphic
    14·2 answers
  • What is the answer to <img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%3D2" id="TexFormula1" title="2=2" alt="2=2" align="absmiddle" class="l
    12·2 answers
  • If 78% of the total is 156 marks, find the total marks in the test<br> 200<br> 206<br> 176 <br> 210
    7·1 answer
  • Using the segment addition postulate find the length of the segment EF
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!