1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yulyashka [42]
3 years ago
5

Sarah and amanda each have 2 bags with 4 marbles in each .how many marbles do they have altogether?

Mathematics
2 answers:
STatiana [176]3 years ago
7 0
Sarah has 2 bags with 4 marbles in each, totaling 8 marbles. Amanda has the same amount. Simply add 8 and 8 together to see what they have altogether, which would be 16.
djyliett [7]3 years ago
3 0
Alltogether they have 16 marbles
You might be interested in
Q. #3 I need help please
Leto [7]
You need to multiply 43x43
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jennifer bought 3 yards of fabric and a spool of thread for $28.10.
Jet001 [13]

The fabric costs $8.95 per yard
6 0
3 years ago
Please help me with part (iii). If possible help me check my answers too. Thanks​
zhannawk [14.2K]

(i) There is glucose outside the Visking tubing. Glucose is small enough to pass through it.

(iii) Normal urine color ranges from pale yellow to deep amber — the result of a pigment called urochrome and how diluted or concentrated the urine is. Pigments and other compounds in certain foods and medications can change your urine color. Beets, berries and fava beans are among the foods most likely to affect the color.

LINK: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urine-color/symptoms-causes/syc-20367333

I HOPE THIS HELPS. IF IT DOES, PLEASE MARK BE AS BRAINLIEST. EVERYTHING ELSE IS CORRECT EXEPT (i)

5 0
3 years ago
If m<6=72, then m<7=
Law Incorporation [45]

Answer:

If M<6=72

Step-by-step explanation:

Then What is M

M=72/6 =12

so M<7=12 by 7=84

therefoe M<7=84

7 0
3 years ago
Soil sells for 8 1/4 cents per pound. How much would you save if you bought a 100- pound sack for $7.45?
asambeis [7]

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

If the 100 pounds was bought separately (of course in real life you will probably not)

= 100 pounds x $0.0825/pound

= $8.25

As you can see it will cost more than if you buy a 100 pound sack.

Cost Difference = $8.25 - $7.45 = $0.80

That means you will save $0.80 from it.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • -8(y-2)=160<br> I know that y-2=-20 but is y=-22 or -18 and why?
    15·1 answer
  • 100 points! Please help me solve these problems!
    8·2 answers
  • Number 7: What do the lines on the shape mean
    9·1 answer
  • The sum of the perimeters of 2 different squares is 68 feet, and the difference between their perimeters is 12 feet. What is the
    9·1 answer
  • Surf board: $281.39 Tax Rate: 6% What is the final price of the product after a tax is applied?
    14·1 answer
  • Help me for brainlest
    15·1 answer
  • The perimeter of a rectangular cattle feeding area is 100 meters. The
    7·1 answer
  • Select the function that's represented in the graph!<br> I will mark you as brainliest
    12·1 answer
  • Write the word sentence into an inequality: “A number is greater than 5.”
    5·1 answer
  • I would really appreciate it if someone could help and answer this with an explanation:)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!