1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
5

Please help me with part (iii). If possible help me check my answers too. Thanks​

Mathematics
1 answer:
zhannawk [14.2K]3 years ago
5 0

(i) There is glucose outside the Visking tubing. Glucose is small enough to pass through it.

(iii) Normal urine color ranges from pale yellow to deep amber — the result of a pigment called urochrome and how diluted or concentrated the urine is. Pigments and other compounds in certain foods and medications can change your urine color. Beets, berries and fava beans are among the foods most likely to affect the color.

LINK: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urine-color/symptoms-causes/syc-20367333

I HOPE THIS HELPS. IF IT DOES, PLEASE MARK BE AS BRAINLIEST. EVERYTHING ELSE IS CORRECT EXEPT (i)

You might be interested in
Solve for x<br> 3<br> A<br> X<br> x + 4
irinina [24]
X=4x3•A+-6 hope this helps
6 0
2 years ago
Examine the following graph of y=−3x+7.
likoan [24]
Y=7
X=-3
The following graph
8 0
3 years ago
The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. solve for x
Vlad1618 [11]

Answer:

67 degrees

Step-by-step explanation:

All angles in a triangle add up to 180 degrees. So...

23 + x + 90 = 180

113 + x = 180

x = 67 degrees

8 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
Barbara found that six of the 24 students in her class on a cell phone what is the ratio of students that only sell phone to stu
4vir4ik [10]

Answer:

6:24 or 1:4

Step-by-step explanation:

If you don't have to simplify, then the answer would be 6:24, but if you do, then the answer would be 1:4.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Karen had 2 spools of wire. Each spool had 15 7/8 yards of wire. Karen used 3 yards of wire from each spool. How many yards of w
    9·2 answers
  • If x − √a is a factor of 2x4 − 2a 2x 2 − 3x + 2a3 − 2a2 + 3 , find the value of a.
    8·1 answer
  • Use the graph to answer the question. Find the slope
    15·1 answer
  • Proving triangle similarities
    6·1 answer
  • What is the expanded form or word form for 3.46 and also for 0.346.
    15·2 answers
  • What is the first quartile (Q1) of the data set?
    13·1 answer
  • Is feet bigger than inches
    8·2 answers
  • TRUE or FALSE; Quadratic Equations' graphs take the form of V's.
    5·1 answer
  • 25/3·20/3 plz help its ez
    10·2 answers
  • A boat is heading towards a lighthouse, where Luis is watching from a vertical distance of 107 feet above the water. Luis measur
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!