1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
15

You have $44 to spend at the music store. Each cassette tape costs $10 and each CD costs $12. Write a linear inequality that rep

resents this situation. Let x represent the number of tapes and y the number of CDs
Mathematics
2 answers:
Alinara [238K]3 years ago
4 0
10x + 12y <44 is the answer
Reptile [31]3 years ago
3 0

Answer:

12x + 10y ≤ 44

Step-by-step explanation:

They missed the dash but here u go guys!Good luck!

You might be interested in
3) The equation 41.44=k7 shows that buying 7 bags of apples
Radda [10]

Answer:

1 bag of apples would cost $5.92.

Step-by-step explanation:

All you have to do is take the 41.44 and divide it by 7 to see how much one bag would cost. I used a calculator and got $5.92.

Hope this helps!

7 0
3 years ago
What is the correct answer and how can this be solved?
pav-90 [236]

Answer:

$\mathbf{\frac{1}{19} }

Step-by-step explanation:

$$\bullet \Nth \ Term;\\$$$\frac{n+2}{2n^{2} +3n-2}

$$\bullet U_{10} \ Term;\\\\$$\boxed{\frac{(10+2) }{2*10^{2} +3*10-2}=  \frac{1}{19} }

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to −6 − (−2)?
fomenos
- 6 - (-2)

- (-2) = 2 
* two negatives = one positive

-6 + 2 = -4

-4 is your answer

hope this helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A) Divide the numbers 1 to 8 by 9. Observe the decimals and di
bearhunter [10]

Answer:

12345678/9

= 1.371746...

12345678910/11

=1.12233446......

other i dont know

3 0
3 years ago
An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. Find the Unit Rate. hint: What is the cost per ounce?
natali 33 [55]

Answer:

approximately 56 cents

Step-by-step explanation:

4.5/8

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sam's bedroom has a perimeter of 46 feet. If the length of the bedroom is 11 feet, what is the width of the bedroom?
    10·1 answer
  • If the unit selling price is $2.50 and the unit cost is $1.00, what action is needed to maintain the gross margin percentage whe
    15·1 answer
  • Which of the following is a measurement of the space between two objects? A. Area B. Pounds C. Circumference D. Miles
    9·1 answer
  • What is the y-intercept of the line connecting (–6,3) and (0,0)?<br><br> option 4. b = -6
    6·2 answers
  • Solve the system <br> 2x+y=-3 <br> -2y=6+4x
    9·1 answer
  • 3/8 - 10/13<br><br> -7/5<br> -30/104<br> -41/104<br> -39/80
    12·1 answer
  • If the legs of a right triangle have length of 6 inches and 8 inches, what is the length of the hypotenuse in inches?
    6·2 answers
  • Which situation is best represented with a negative number?
    13·1 answer
  • Which graph is a one-to-one function?
    8·1 answer
  • Find the unknown dimension or volume of each rectangular prism.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!