Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
Answer: 10.3
Step-by-step explanation:
Answer:
4 guests
Step-by-step explanation:
If it's $8 every person, 4 x $8 is $32, so he can have 4 guests.
Answer:
15
Step-by-step explanation:
15 x 2 = 30
Answer:
I beliive it is 16, but haven't done this in a bit haha
Step-by-step explanation:
So bisect means to "split in half" aka segment BD is directly in the middle of triangle ABC. This means we can look at the half of the triangle we know (ABD). We see a 16, so therefore x should be 16.
(again, hopefully I am correct)