1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dovator [93]
3 years ago
7

If f(x) = -x + 3x + 5 and g(x) = x2 + 2x, which graph shows the graph of (f +g)(x)? -

Mathematics
1 answer:
Lyrx [107]3 years ago
6 0

Answer:

This is so easy

Let me explain:

first lets find out (f+g)(x)=-x+3x+5+x^2+2x=

x^2+4x+5 this is the equation of a parabola because we have x^2

so only the first graph shows us a parabola

which remains the right one.

You might be interested in
Identify the term(s), coefficient(s), and constant(s) in the expression 9+4x^2+x/3.
valentinak56 [21]

Answer:

Terms: x3, 4x2, 9. Coefficients: 1, 4. Constants: 9.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The value of A is? The value of B is?​
GaryK [48]

Answer:

C+B

Step-by-step explanation:

you add A + B = C

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
*UNIT RATE AND PROPORTIONS*
Advocard [28]

Answer:

Unit rate is $7 per pound.

6 pounds will cost $42

You can buy 10 pounds for $70

Step-by-step explanation:

28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.

7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42

70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70

3 0
3 years ago
50 POINTS!!
elena55 [62]

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

3/4 divided by 2> 3/4 divided by 2/1>3*1=3 4*2=8 so therefore your answer is 3/8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Based on this equation, estimate the price of a car that had been driven 56 thousand kilometers.
OLEGan [10]

Answer:

50 dollars

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Is -10x^8 a monomial.?
    12·2 answers
  • The Arnold family arrived at the beach at 10:30 am.they spent 3 3/4 hours there. what time did they leave the beach?
    6·1 answer
  • You have 4 apples and you add 5 more apples how many apples do you have.
    8·1 answer
  • An automobile sales person earns a commission fee on the profit made from the car sale. A car sold for $30,000 and the dealershi
    13·1 answer
  • What is slope 1 and 2? ​
    13·2 answers
  • Please help I’m doing super bad
    15·1 answer
  • How long is a string reaching from the top of a 12-ft pole to a point on the ground that is 11 ft from the base of the pole? I n
    12·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!!! BRAINLIEST!<br> Write 206 in base 7
    6·2 answers
  • A . y+2 = x<br> B. y+1 = x <br> C. y-1 = x<br> D. y-2 = x<br><br> what answer?
    11·1 answer
  • Solve using the order of operations:(4.5+7.5)-8 divided by 2.6
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!