Answer:
Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce
Step-by-step explanation:
Regular
16oz = $3.36
Divide by 16 on both sides
1oz = $0.21
Family
40oz = $7.20
divide by 40 both sides
1oz = $0.19
Answer:
9 bagels
Step-by-step explanation:
Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)
A right triangle has two shorter sides, or legs, and the longest side, opposite the right angle, which is always called the hypotenuse. ... The other leg in the right triangle is then called the adjacent side.
Hoping it helps!
There is no transformations map. Where is the map?
Answer:
132.73
Step-by-step explanation:
the equation for area of a circle is A=πr*2
if your diameter is 13 simply take half of that and plug into the equation
π(6.5)*2 which when put into a calculator comes out to 132.732289